Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Marian Bełc

czwartek,

Marian Bełc

Marian Bełc urodził się 27 stycznia 1914 roku w Paplinie, w okolicach Skierniewic. W 1934 roku po odbyciu kursu Przysposobienia Wojskowego Lotniczego ochotniczo zgłosił się do służby w wojsku. Trafił do Eskadry Szkolnej 4. Pułku Lotniczego w Toruniu. Na początku 1935 roku był słuchaczem Szkoły Obsługi Samolotów. Następnie odbył kurs pilotażu podstawowego w Szkole Pilotów w Radomiu. W 1936 roku w stopniu kaprala ukończył pułkową Szkołę Podoficerską. W tym samym roku trafił na kurs wyższego pilotażu do Lotniczej Szkoły Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu.

W czasie kampanii wrześniowej służył w 152 eskadrze myśliwskiej przy Armii „Modlin”. 3 września zestrzelił niemiecki myśliwiec Messerschmitt Bf 109. Nie było to łatwe, ponieważ Bełc pilotował powolną i przestarzałą maszynę PZL P.11. Messerschmitt Bf 109 rozwijał prędkość większą o ponad 100 km/h. Po agresji Sowietów na Polskę piloci 152 eskadry ewakuowali się do Rumunii. Przez obóz internowania i Maltę przedostał się do Francji.

Po przeszkoleniu w lotach na francuskich samolotach przydzielono go do polskiego klucza myśliwskiego pod dowództwem majora Zdzisława Krasnodębskiego. W 1940 brał udział w kampanii francuskiej. Po upadku Francji drogą morską dotarł do Wielkiej Brytanii.

Major Krasnodębski i jego piloci na początku sierpnia 1940 roku znaleźli się w pierwotnym składzie Dywizjonu 303. W bitwie o Anglię Marian Bełc zestrzelił pięć nieprzyjacielskich samolotów. 30 września jego samolot zestrzelony, jednak awaryjne lądowanie zakończyło się bez większych obrażeń. W maju 1941 roku otrzymał awans do stopnia podporucznika. 24 października 1941 roku odniósł swoje ostatnie zwycięstwo powietrzne.

W 1942 roku odbywał kurs dla instruktorów. 27 sierpnia 1942 roku wystartował na lot treningowy z brytyjskim instruktorem. Podczas schodzenia do lądowania, wskutek błędnego manewru, ich samolot rozbił się o ziemię. Obaj piloci zginęli na miejscu.

Artykuł: DRAM Speculative Leadoff

DRAM Speculative Leadoff

Artykuł: Burst Mode DMA

Burst Mode DMA

Artykuł: Tryby DMA

Tryby DMA

Artykuł: DMA w kontekście historycznym

DMA w kontekście historycznym

Artykuł: Bezpośredni dostęp do pamięci

Bezpośredni dostęp do pamięci

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły