Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
wtorek,
Działo pancerne „Chwat”
„(…) choć na „tygrysy” mają visy – to warszawiaki, fajne chłopaki – są!”,
–– fragment hymnu batalionu Parasol pt. Pałacyk Michla.
We wczesnych godzinach rannych 2 sierpnia 1944 roku powstańcy zdobyli niemieckie działo pancerne Jagdpanzer 38(t) „Hetzer”.
Podczas szturmu na Pocztę Główną pojawiły się dwa działa pancerne. Jedno z nich zostało zaatakowane butelkami zapalającymi przez powstańców. Spalony pojazd dostał się w ręce polskich żołnierzy. Wieczorem wóz pancerny został wbudowany w barykadę.
5 sierpnia pojazd został odholowany na dziedziniec Poczty Głównej. Naprawy podjęli się mechanicy z powstańczych warsztatów. Remont ukończono 12 sierpnia. Pojazdowi nadano nazwę „Chwat”. Została ona wymalowana białą farbą na pancerzu. Powstańcy zapatrywali się bardzo entuzjastycznie na możliwość użycia wozu pancernego w walce, jednak przejazdy wymagałyby rozbierania barykad, na co nie zgodziło się dowództwo.
Działo pancerne było garażowane w budynku Poczty Polskiej, podczas nalotu na początku września znalazło się pod gruzami.
Po wojnie w 1946 roku „Chwat” został wydobyty spod gruzów poczty i przekazany do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na rozkaz Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego Wojska Polskiego pojazd został zezłomowany w 1950 roku.