Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
sobota,
Charles Simonyi
10 września 1948 roku urodził się węgierski programista Charles Simonyi. Najbardziej znany etap jego kariery to praca w firmie Microsoft w latach 1981-2002, zajmował się tam rozwojem tak znanych programów, jak MS Word i MS Excel. Przygodę z programowaniem rozpoczął jeszcze na Węgrzech. Jego ojciec był profesorem elektrotechniki, jako nastolatek Charles miał dostęp do zbudowanego z lamp elektronowych rosyjskiego komputera Ural II. Na tej maszynie uruchamiał swoje pierwsze programy. Kiedy targach w Budapeszcie zademonstrował własny program dla przedstawicieli duńskiej firmy, natychmiastowo otrzymał zaproszenie do Danii. Nie zastanawiając się długo, pożegnał się z rodziną i wyjechał na Zachód. Miał wtedy siedemnaście lat.
Po dwóch latach pracy w Danii wyjechał do USA i rozpoczął studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 1972 uzyskał licencjat z matematyki technicznej oraz budowy maszyn. W 1976 roku otrzymał doktorat z informatyki na Uniwersytecie Stanforda. Od 1972 roku pracował w ośrodku badań komputerowych firmy Xerox. W tym okresie współtworzył pierwszy program typu WYSIWYG o nazwie Bravo, tej aplikacji wiele zawdzięcza edytor MS Word. Programiści z firmy Xerox opracowali wiele przełomowych technologii, jednak zarząd spółki często nie był zainteresowany handlową przydatnością prac. Podczas gdy inne firmy garściami czerpały z pomysłów inżynierów Xerox z dziedziny graficznego interfejsu użytkownika, macierzysta korporacja skupiała się na kserokopiarkach. Najlepsi pracownicy zaczęli odchodzić do firm takich jak Apple czy Microsoft.
W 1981 roku węgierski programista został pracownikiem firmy Microsoft. Bill Gates był zainteresowany tworzeniem programów użytkowych dla systemów Apple, prawdopodobnie wtedy rodziły się też pierwsze pomysły związane z systemem Windows. Aby studiować dotychczasowe osiągnięcia w zakresie interfejsu graficznego, Microsoft zakupił od firmy Xerox jeden z prototypów komputera Xerox Alto. Pod lupę trafiły arkusz kalkulacyjny VisiCalc z firmy VisiCorp oraz edytor Bravo Xeroxa. Nadciągała era pakietów biurowych Microsoftu.
Charles Simonyi uważany jest za najważniejszego programistę programów użytkowych Microsoft. Miał także duży wkład w zakresie organizacji procesu wytwarzania aplikacji. W swojej pracy doktorskiej przedstawił autorski i nowatorski sposób kodowania – tzw. notację węgierską. Po dopracowaniu konwencja ta była szeroko stosowana w firmie Microsoft. Notacja węgierska to sposób zapisu nazw zmiennych skrótowo określający typ danych. Po odejściu z Microsoft Simonyi założył firmę Intentional Software. W kwietniu 2017 roku została ona przejęta przez… Microsoft.
Charles Simonyi był piątym na świecie turystą kosmicznym. Jego lot na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego w 2007 roku kosztował ponad 20 milionów dolarów. W 2009 roku odbył swoja drugą podróż kosmiczną.