wtorek,
Zbigniew Waruszyński
Dziś mija rocznica urodzin oficera Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej, cichociemnego.
Zbigniew Waruszyński urodził się 22 marca 1915 roku w Monasterzyskach. Ukończył Gimnazjum Humanistyczne w Buczaczu. W 1936 roku odbył kurs w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty przy 48 pułku piechoty Strzelców Kresowych w Stanisławowie. Dwa lata później rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1939 roku został zmobilizowany.
W kampanii wrześniowej walczył jako dowódca plutonu przeciwpancernego w szeregach 49 Huculskiego Pułku Strzelców. Po rozbiciu jego oddziału wrócił w rodzinne strony i rozpoczął działalność konspiracyjną w Służbie Zwycięstwu Polski. W lutym 1940 roku został aresztowany przez NKWD. Początkowo trafił do więzienia w Tarnopolu, ostatecznie wywieziono go do łagrów na Kołymę. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Andersa. Służył w 23 Pułku Piechoty. Po ewakuacji z ZSRR zgłosił się do służby w kraju.
Po przejściu szkolenia dywersyjnego w nocy z 12 na 13 maja 1944 roku w ramach operacji lotniczej „Weller 29” został przerzucony do kraju. Jego zrzut odebrano zrzut na placówce „Kos” w pobliżu wsi Wierzbno. Rzazem z nim skakali porucznik Marian Golarz „Góral 2”, rotmistrz Krzysztof Grodzicki „Jabłoń 2”, podporucznik Władysław Marecki „Żabik 2”, generał brygady Leopold Okulicki „Kobra 2”, kapitan Tomasz Wierzejski „Zgoda 2”.
Po aklimatyzacji otrzymał przydział do sztabu Kedywu Okręgu Kraków Armii Krajowej. Był dowódcą plutonu i zastępcą dowódcy 2 kompanii „Błyskawica” Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego „Skała”. Brał udział w przygotowywaniach do zamachu na Wilhelma Koppego oraz walkach stoczonych przez batalion „Skała” podczas nieudanej próby marszu na Warszawę. W listopadzie 1944 roku otrzymał awans do stopnia kapitana.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej pozostał w konspiracji. Zajmował się przerzutem osób zagrożonych aresztowaniem na teren Śląska. Jesienią 1945 roku wyjechał na Zachód i wstąpił do 2 Korpusu Polskiego. Po demobilizacji zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Aktywnie działał w środowiskach kombatanckich i polonijnych. Pracował jako robotnik. Zmarł 19 lipca 1976 roku.