piątek,
Władysław Śmietanko
Dziś mija rocznica urodzin podporucznika łączności, uczestnika powstania warszawskiego, cichociemnego, kawalera Orderu Virtuti Militari.
Władysław Śmietanko urodził się 4 marca 1920 roku w Konopkach niedaleko Mławy. Był uczniem Liceum Handlowego w Międzyrzeczu Podlaskim, w 1939 roku ukończył czwartą klasę. W czasach szkolnych działał w harcerstwie. W 1939 roku nie został zmobilizowany. Po klęsce wrześniowej znalazł się na terenach pod okupacją sowiecką. W 1940 roku został zesłany w głąb ZSRR. Po zawarciu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Andersa. Służył w 9. Batalionie Saperów 9. Dywizji Piechoty. Po ewakuacji polskich oddziałów na Bliski Wschód został przerzucony do Wielkiej Brytanii.
Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji oraz łączności radiowej. 19 stycznia 1944 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej. W nocy z 30 na 31 lipca 1944 roku w ramach operacji lotniczej „Jacek 1” został przerzucony do okupowanej Polski. Skakał ze spadochronem na placówkę odbiorczą Solnica w rejonie Grodziska Mazowieckiego. Razem z nim lądowali podpułkownik Jacek Bętkowski „Topór 2”, kapitan Franciszek Malik „Piorun 2”, porucznik Stanisław Ossowski „Jastrzębiec 2”, kapitan Zbigniew Specylak „Tur 2”, podporucznik Julian Piotrowski „Rewera”. Z chwilą skoku otrzymał awans do stopnia porucznika. Następnego dnia, kilka godzin przed wybuchem powstania cichociemni dotarli do Warszawy.
Nie zdążył otrzymać przydziału. Wybuch walk zastał go w Śródmieściu. Podczas powstania warszawskiego służył jako radiotelegrafista w Oddziale V Łączności komendy Obszaru Warszawskiego AK. Po kapitulacji Warszawy dostał się do niewoli. Przebywał w obozach jenieckich na terenie Niemiec. Po uwolnieniu przybył do Wielkiej Brytanii. Po demobilizacji postanowił pozostać na emigracji. Jego dalsze losy nie są znane.