niedziela,
Wiesław Szpakowicz
Dziś mija rocznica urodzin porucznika Piechoty Wojska Polskiego, cichociemnego.
Wiesław Szpakowicz urodził się 6 listopada 1906 w Petersburgu. W 1919 roku rodzina Szpakowiczów przyjechała do Warszawy. Wiesław został uczniem Gimnazjum Męskiego Towarzystwa im. J. Zamoyskiego. W 1925 roku zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu dyplomu magistra prawa odbył służbę wojskową. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Berezie Kartuskiej. Po przejściu do cywila pracował jako prawnik.
Podczas kampanii wrześniowej służył jako kurier Sztabu Naczelnego Wodza. Dostarczał rozkazy dowództwa do sztabów wielkich jednostek, m.in. Armii „Kraków”, Armii „Poznań”, Armii „Lublin”. 18 września 1939 roku przeszedł do Rumunii i został internowany. Zdołał zbiec i przedostać się do Francji. W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii.
Otrzymał przydział do 4. Brygady Kadrowej Strzelców. Jesienią 1941 roku jego jednostkę przemianowano na 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową. Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji. 24 sierpnia 1942 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej.
29 października 1942 roku znalazł się na pokładzie samolotu Halifax NF-S W-7773, który w ramach w operacji lotniczej „Pliers” wystartował z lotniska Tempsford położonego 75 kilometrów na północ od centrum Londynu. Towarzyszyli mu cichociemni podporucznik Jerzy Bichniewicz „Błękitny” oraz porucznik Stanisław Hencel „Pik”. Mieli oni wyskoczyć ze spadochronem nad okupowaną Polską. Skoczków miała przyjąć placówka odbiorcza położona kilkanaście kilometrów na północ od Opola Lubelskiego.
Około godziny trzeciej w nocy Halifax rozbił się o skały w pobliżu miejscowości Egersund na południu Norwegii. Zginęli wszyscy cichociemni oraz cała załoga samolotu.