piątek,
Waldemar Szwiec
Waldemar Szwiec urodził się 13 sierpnia 1915 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Był synem polskiego emigranta. Jego ojciec walczył o granice Rzeczpospolitej w szeregach Armii Hallera. Po wojnie polsko-bolszewickiej sprowadził rodzinę do Polski. Zamieszkali w Toruniu. Waldemar uczył się w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. W 1935 roku zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukę przerwał wybuch wojny. Podczas kampanii wrześniowej był żołnierzem baterii artylerii przeciwlotniczej 15. Dywizji Piechoty w składzie Armii „Pomorze”. Walczył w obronie Bydgoszczy, w bitwie nad Bzurą, w boju pod Łomiankami oraz w obronie Warszawy. Po kapitulacji stolicy na krótko dostał się do niewoli.
Po ucieczce został kurierem Służby Zwycięstwu Polski na trasie Polska–Węgry. Po internowaniu na Węgrzech zdołał zbiec i przedostać się do Francji, gdzie służył w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej generała Stanisława Maczka. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii otrzymał przydział do 4. Brygady Kadrowej Strzelców przemianowanej następnie na 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową. Zgłosił się do służby w kraju i został przeszkolony ze specjalnością w dywersji.
W nocy z 1 na 2 października 1942 roku w ramach operacji lotniczej „Chisel” został przerzucony do okupowanej Polski. Wylądował ze spadochronem w okolicach miejscowości Łupiny kilkanaście kilometrów od Siedlec. Razem z nim w kraju znaleźli się porucznik Eugeniusz Kaszyński „Nurt”, porucznik Artur Linowski „Karp” oraz porucznik Adam Trybus „Gaj”. Cała ekipa skoczków wylądowała bez większych problemów. Więcej problemów miała załoga samolotu. Podczas drogi powrotnej skończyło się paliwo i samolot musiał przymusowo lądować. Maszyna rozbiła się, jednak załoga zdołała się uratować.
Po przerzucie do okupowanej Polski otrzymał przydział na stanowisko inspektora Związku Odwetu Obwodu Koneckiego Armii Krajowej. Posługiwał się pseudonimem „Robot”. Na początku 1943 roku zamieszkał w Michniowie, gdzie współpracował z miejscowymi członkami AK. Razem ze swoimi podkomendnymi wszedł w skład zgrupowania partyzanckiego Jana Piwnika „Ponurego”. Brał udział w wielu śmiałych akcjach zbrojnych. W zgrupowaniu Piwnika działał agent gestapo. 14 października 1943 roku na skutek zdrady doszło do obławy. Waldemar Szwiec zginął podczas próby przebicia się przez niemiecki pierścień.