środa,
Tadeusz Jaworski
Tadeusz Jaworski urodził się 25 maja 1914 w Witkowie, w Wielkopolsce. Był uczniem gimnazjum w Trzemesznie. W 1934 roku zdał egzamin dojrzałości. W ramach służby wojskowej odbył kurs podchorążych rezerwy piechoty. Studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim. Naukę przerwał wybuch drugiej wojny światowej.
Podczas kampanii wrześniowej służył w szeregach 17. Dywizji Piechoty. Po zakończeniu działań wojennych wrócił w rodzinne strony. Wkrótce wyruszył na Węgry, a następnie do Francji, gdzie otrzymał przydział do 3. Dywizji Piechoty. W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Trafił do 10. Brygady Kawalerii Pancernej.
Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji. 29 listopada 1942 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej. Niedługo potem otrzymał awans do stopnia podporucznika. W nocy z 17 na 18 lutego 1943 roku w ramach operacji lotniczej „Wall” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim w kraju znaleźli się podporucznik Władysław Wiśniewski „Wróbel”, podporucznik Antoni Iglewski „Ponar” oraz podporucznik Antoni Żychiewicz „Przerwa”. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Lis” kilkanaście kilometrów od Mińska Mazowieckiego.
Po standardowej aklimatyzacji do życia w warunkach okupacji otrzymał przydział do Kedywu Okręgu AK Lwów. Dowodził ośrodkiem dywersyjnym „Zachód”. Brał udział w wielu akcjach bojowych. Zajmował się także prowadzeniem szkoleń dla żołnierzy.
14 września 1943 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy niemieckiej policji kryminalnej Kripo. Osadzono go w obozie koncentracyjnym KL Gross-Rosen, a następnie przewieziono do KL Buchenwald. Zmarł 9 marca 1945 roku w nieznanych okolicznościach.