czwartek,
Stanisław Zapotoczny
Stanisław Tadeusz Zapotoczny przyszedł na świat 28 kwietnia 1922 w Krasnem, wsi położonej pięćdziesiąt kilometrów na wschód od Lwowa. W 1939 roku ukończył czwartą klasę gimnazjum. Jako siedemnastolatek nie został zmobilizowany podczas kampanii wrześniowej. Jego rodzinne strony znalazły się pod sowiecką okupacją. 13 kwietnia 1940 roku razem z matką został wywieziony do Kazachstanu. Po zawarciu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Andersa. Służył w 8. Dywizji Piechoty. Po ewakuacji polskich oddziałów na Bliski Wschód wstąpił do Szkoły Podchorążych.
Zgłosił się do służby w kraju. Po przerzucie do Wielkiej Brytanii odbył szkolenie w łączności. 21 lutego 1943 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej. W nocy z 21 na 22 września 1943 roku w ramach operacji lotniczej „Neon 5” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim ze spadochronem skakali podporucznik Stanisław Skowroński „Widelec” oraz podporucznik Tadeusz Seemann „Garbus”. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Lustro” kilka kilometrów od Mińska Mazowieckiego.
W Warszawie odbył standardową miesięczną aklimatyzację do życia w warunkach okupacji. Już jako podporucznik otrzymał przydział na stanowisko radiotelegrafisty Oddziału V Komendy Okręgu Wilno AK. 18 lutego 1944 roku jego radiostacja została namierzona przez Niemców. Został zatrzymany podczas nadawania. Otruł się na pierwszym przesłuchaniu w siedzibie wileńskiego gestapo jeszcze tego samego dnia. Pośmiertnie otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.