wtorek,
Stanisław Kujawiński
Dzisiaj mija rocznica urodzin żołnierza Armii Andersa i Polskich Sił Zbrojnych, oficera Armii Krajowej, cichociemnego.
Stanisław Kujawiński urodził się 26 kwietnia 1920 roku w Grodnie. W rodzinnym mieście ukończył szkołę sióstr nazaretanek, Państwowe Gimnazjum im. A. Mickiewicza oraz Liceum im. Henryka Sienkiewicza. W 1939 roku zdał maturę. Podczas kampanii wrześniowej nie został zmobilizowany. Jako mieszkaniec terytorium zajętego w 1939 roku przez Sowietów, wiosną 1940 roku został wywieziony w głąb ZSRR. Wraz z rodziną trafił do miejscowości Obuchowce w Kazachstanie.
Po zawarciu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Andersa. Był żołnierzem 24 Pułku Piechoty w składzie 8 Dywizji Piechoty. Uczył się w szkole podchorążych. Jesienią 1942 roku został przetransportowany do Anglii w celu przygotowania do służby w Polsce. Przeszedł przeszkolenie w zakresie łączności radiowej. W nocy z 14 na 15 września 1943 roku w ramach operacji lotniczej o kryptonimie „Neon 8” został przerzucony do kraju. Razem z nim ze spadochronem skakali podporucznik Anatol Makarenko „Tłok” oraz podporucznik Józef Żakowicz „Tabu”.
Po odbyciu aklimatyzacji w okupowanym kraju otrzymał przydział do Inspektoratu Radzyń Podlaski Armii Krajowej w Okręgu Lublin. W ramach 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK Był oficerem łączności oddziału partyzanckiego nr 34 i dowódcą radiostacji nr 31. Wkrótce jako porucznik został dowódcą plutonu łączności radiowej. Utrzymywał stałą łączność ze Sztabem Naczelnego Wodza w Londynie. Uczestniczył w walkach partyzanckich, otrzymał Krzyż Walecznych.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej i rozbrojeniu macierzystego oddziału pozostał w konspiracji. Nadal utrzymywał łączność radiową z Londynem. Jego radiostacja była poszukiwana przez NKWD. 22 listopada 1944 roku został namierzony i aresztowany podczas nadawania we wsi Koszały. Komunistyczny Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie 2 lutego 1945 roku skazał go na karę śmierci. Podczas akcji uwolnienia więźniów polskiego podziemia niepodległościowego przeprowadzonej 19 lutego 1945 roku na Zamku Lubelskim, nie udało się otworzyć drzwi jego celi. Wyrok zamieniono na 10 lat, a po staraniach żony na 5 lat więzienia. Pod koniec 1945 roku na podstawie tzw. amnestii kara została warunkowo zawieszona.
W 1946 roku wraz z żoną nielegalnie opuścił kraj i dotarł do Wielkiej Brytanii. Ponownie został żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po demobilizacji pozostał na emigracji. Aktywnie działał w środowiskach polonijnych i kombatanckich. Zmarł 12 sierpnia 1995 roku w Nottingham.