sobota,
Stanisław Trondowski
Dziś mija rocznica urodzin majora piechoty Wojska Polskiego, uczestnika kampanii wrześniowej i walk w Afryce, cichociemnego, kawalera Orderu Virtuti Militari.
Stanisław Trondowski urodził się 2 kwietnia 1909 roku w Nisku na Podkarpaciu. W rodzinnym mieście uczył się w Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego. W 1928 roku zdał egzamin dojrzałości i został powołany do wojska. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Początkowo jako podporucznik służył w 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich w Jarosławiu. Od 1936 roku dowodził kompanią karabinów maszynowych.
Podczas kampanii wrześniowej walczył w szeregach macierzystej jednostki. W trakcie walk pod Przemyślem został ciężko ranny. Wiosną 1940 roku opuścił okupowany kraj. W czerwcu zameldował się w Palestynie, gdzie został oficerem Brygady Karpackiej. Brał udział w walkach w Afryce, m.in. dowodził kompanią podczas obrony Tobruku. Za kampanię libijską otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari. W 1943 roku Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji. 14 lutego 1944 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej.
W nocy z 30 na 31 maja 1944 roku w ramach operacji lotniczej „Weller 30” przedostał się do okupowanej Polski. Razem z nim w kraju znaleźli się podporucznik Maksymilian Klinicki „Wierzba 2”, major Adolf Łojkiewicz „Ryś 2”, porucznik Karol Pentz „Skała 2”, podporucznik Feliks Perekładowski „Przyjaciel 2” oraz podporucznik Tadeusz Tomaszewski „Wąwóz”. Zrzut nastąpił w okolicach Łańcuta. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Paszkot 1”.
Z chwilą skoku otrzymał awans do stopnia majora. Po standardowej aklimatyzacji do życia w warunkach okupacji otrzymał przydział do Okręgu Polesie AK. Dowodził 82. Pułkiem Piechoty 30. Dywizji Piechoty AK. Latem 1944 roku miał pod komendą około tysiąc żołnierzy. Jego oddziały stoczyły wiele walk na zapleczu frontu. Po wkroczeniu Armii Czerwonej żołnierze majora Trondowskiego zostali rozbrojeni, a on sam trafił do obozu internowania.
Po wywiezieniu w głąb ZSRR, za działalność w Armii Krajowej skazano go na pięć lat ciężkich robót. Po nieudanej próbie ucieczki karę podniesiono do 25 lat w obozie pracy. W sowieckich więzieniach i łagrach spędził w sumie dwanaście lat. Jesienią 1956 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Warszawie. Zmarł 11 kwietnia 1982 roku.