sobota,
Stanisław Mazur
Stanisław Mazur urodził się 8 października 1919 roku w Zawoi na Podhalu. Podczas kampanii wrześniowej wstąpił ochotniczo do kompanii szkolnej batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza „Wilejka”. Po wkroczeniu Armii Czerwonej został zatrzymany, jednak szybko zdołał zbiec. W grudniu 1939 roku we Lwowie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Wiosną następnego roku został aresztowany przez NKWD. Trafił do obozu pracy przymusowej Sorokłag nad Morzem Białym w obwodzie Archangielskim.
Po zawarciu układu Sikorski-Majski dołączył do Armii Andersa. Odbył kurs podchorążych przy 5. Wileńskiej Dywizji Piechoty. Po ewakuacji do Iranu zgłosił się do służby w kraju. Ukończył kurs łączności radiowej. W nocy z 22 na 23 listopada 1944 roku w ramach operacji „Kazik 1” został przerzucony do okupowanej Polski.
Razem z nim w kraju znaleźli się podporucznik Bernard Bzdawka „Siekiera”, podporucznik Przemysław Bystrzycki „Grzbiet”, major Adam Mackus „Prosty”, major Kazimierz Raszplewicz „Tatar 2” oraz porucznik Marian Skowron „Olcha 2”. Skoczków odebrała placówka „Wilga” w okolicach miejscowości Szczawa niedaleko Nowego Targu.
Pozostawał w dyspozycji Okręgu Kraków Armii Krajowej. W oczekiwaniu na przydział służył jako radiotelegrafista 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Po rozwiązaniu AK kontynuował działalność konspiracyjną. Jesienią 1945 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na początku 1947 roku uciekł z Polski. Zamieszkał w Szkocji. Zmarł 27 sierpnia 1990 roku.