czwartek,
Stanisław Jankowski „Agaton”
Stanisław Jankowski urodził się 29 września 1911 roku w Warszawie. Ukończył warszawskie prywatne gimnazjum Towarzystwa Ziemi Mazowieckiej. W 1929 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, jednak dość szybko przeniósł się na Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Po studiach pozostał na uczelni i pracował jako asystent. We wrześniu 1939 roku został zmobilizowany. Otrzymał przydział do 29. Pułku Artylerii Lekkiej w Grodnie. Następnie trafił do Ośrodka Zapasowego Artylerii nr 3 w Wilnie. Po wkroczeniu Sowietów przeszedł na Litwę i został internowany. Po ucieczce z obozu internowania przez Łotwę, Estonię, Szwecję, Danię, Holandię i Belgię dotarł do Francji i ochotniczo wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych.
Po upadku Francuzów przedostał się do Wielkiej Brytanii. Zgłosił się do służby w kraju. Po przejściu przeszkolenia dywersyjnego i wywiadowczego, w nocy z 3 marca na 4 marca 1942 roku w ramach operacji lotniczej „Collar” został przerzucony do okupowanej Polski. Kierował Wydziałem Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komendy Głównej Armii Krajowej. Komórka ta zajmowała się „legalizacją” – podrabiania wszelkiego rodzaju dokumentów.
Walkę w powstaniu warszawskim zaczął na Woli. Dowodził plutonem „Agaton” w batalionie „Pięść”. Uczestniczył w walkach o wolskie cmentarze. Później znalazł się na Starym Mieście. W nocy z 13 na 14 sierpnia z czteroosobowym patrolem przedostał się z rozkazami na Żoliborz. Następnej nocy dotarł do polskich oddziałów w Puszczy Kampinoskiej. W nocy z 21 na 22 sierpnia uczestniczył w nieudanym ataku na Dworzec Gdański. Po upadku Starówki wraz z oficerami Komendy Głównej Armii Krajowej przeszedł kanałami do Śródmieścia. W niemieckiej niewoli po upadku powstania był adiutantem generała Tadeusza Bora-Komorowskiego.
Po wyzwoleniu przez rok przebywał w Anglii. Był adiutantem osobistym Naczelnego Wodza. Równolegle odbył roczne studium urbanistyczne na Uniwersytecie w Liverpoolu. W 1947 roku zdecydował się na powrót do kraju. Zatrudnił się w Biurze Odbudowy Stolicy. Był współautorem wielu projektów, między innymi Trasy W-Z i Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. W późniejszych latach pracował jako architekt, także za granicą. Zmarł 5 marca 2002 roku w wieku 91 lat.