niedziela,
Stanisław Dmowski
Stanisław Dmowski urodził się 20 listopada 1909 roku w Zimnejwodzie. Ukończył szkołę kadetów w Różanie oraz Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Od 1934 roku służył w 10. Pułku Piechoty. W 1937 roku otrzymał awans do stopnia porucznika.
W kampanii wrześniowej był dowódcą kompanii przeciwlotniczych karabinów maszynowych. Podczas walk w okolicach Siedlec został ranny i dostał do niewoli. Z pomocą znajomego niemieckiego lekarza uciekł ze szpitala. W połowie listopada 1939 przekroczył granicę polsko-węgierską. Jeszcze w tym samym miesiącu dotarł do Francji. Walczył w kampanii francuskiej. Razem z 2. Dywizją Strzelców Pieszych został internowany w Szwajcarii. Po ucieczce przedostał się do Wielkiej Brytanii. Zgłosił się do służby w kraju i odbył odpowiednie przeszkolenie.
W nocy z 26 na 27 grudnia 1944 roku odbył się ostatni zrzut cichociemnych. W operacji lotniczej „Staszek 2” wzięło udział sześciu cichociemnych, razem ze Stanisławem Dmowskim skakali podporucznik Bronisław Czepczak „Zwijak 2”, podporucznik Jan Matysko „Oskard”, kapitan Jan Parczewski „Kraska”, major Zdzisław Sroczyński „Kompresor”, major Witold Uklański „Herold”. Byli to głównie oficerowie łączności, a ich zadaniem było przygotowanie działalności konspiracyjnej po wkroczeniu Sowietów. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Wilga 311” usytuowana w obszarze Beskidu Sądeckiego i Gorców koło wsi Szczawa.
Po wylądowaniu w okupowanej Polsce w oczekiwaniu na przydział przebywał w 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. W 1946 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Po miesiącu został zwolniony i natychmiast uciekł z Polski. Osiedlił się na emigracji w Wielkiej Brytanii. Zmarł w 2002 roku.