poniedziałek,
Ryszard Zyga
Ryszard Zyga urodził się 16 maja 1922 roku w Przeworsku na Podkarpaciu. W 1940 roku jako uczeń II Państwowego Gimnazjum i Liceum w Tarnopolu zdał małą maturę. W tym samym roku został aresztowany przez NKWD i skazany na 10 lat łagru. Przebywał w więzieniu w Charkowie, w łagrze w Nachodce oraz w Magadanie jako przymusowy pracownik kopalni złota. Po zawarciu układu Sikorski-Majski zgłosił się do Armii Andersa. Pod koniec stycznia 1942 roku otrzymał przydział do 8. dywizjonu artylerii przeciwlotniczej 8. Dywizji Piechoty. Ukończył szkołę podchorążych rezerwy piechoty.
Jesienią 1942 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył kurs radiowy. Zgłosił się do służby w kraju i odbył szkolenie z zakresu łączności. W nocy z 14 na 15 września 1943 roku został przerzucony do kraju w ramach operacji lotniczej „Neon 6”. Razem z nim do okupowanej Polski dotarli podporucznik Zdzisław Peszke „Kaszmir” oraz podporucznik Jarosław Poliszuk „Arab”. Podczas standardowo przewidzianej aklimatyzacji w Warszawie został aresztowany przez gestapo.
Trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Groß-Rosen, a następnie AL Hersbruck i ostatecznie KL Dachau. 29 kwietnia 1945 roku został uwolniony przez amerykańskich żołnierzy. Jesienią 1945 roku rozpoczął służbę w I Korpusie Polskim. Po demobilizacji zamieszkał w Wielkiej Brytanii. W latach 1952–1957 pracował w Argentynie. Aktywnie działał w środowiskach polonijnych i kombatanckich.