sobota,
Ryszard Skowroński
Dziś mija rocznica urodzin podporucznika łączności Armii Andersa i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnego.
Ryszard Kazimierz Skowroński urodził się 17 grudnia 1922 roku w Wilnie. W 1939 roku był jeszcze uczniem gimnazjum. Podczas wojny obronnej nie został zmobilizowany. Po klęsce wrześniowej Wilno znalazło się pod okupacją sowiecką. W lutym 1940 roku wraz z rodziną został wywieziony w głąb ZSRR. Przymusowo pracował w Kazachstanie. Po zawarciu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Andersa.
Służył w 8. Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej 8. Dywizji Piechoty. Równolegle uczył się w szkole podchorążych. Po ewakuacji polskich oddziałów na Bliski Wschód zgłosił się do służby w kraju. Po przerzucie do Wielkiej Brytanii przeszedł szkolenie w dywersji ze specjalnością w radiotelegrafii. 10 lipca 1943 roku został zaprzysiężony na rotę Armii Krajowej. Został awansowany do stopnia podporucznika.
W nocy z 14 na 15 września 1943 roku realizowano operację lotniczą „Neon 9”, której celem był przerzut cichociemnych do okupowanej Polski. 14 września z lotniska RAF Tempsford położonego 75 kilometrów na północ od centrum Londynu wystartował samolotu Halifax JD-269 „Q” ze 138. Dywizjon RAF. Na jego pokładzie znalazła się siedmioosobowa załoga brytyjska oraz trzech cichociemnych: Kazimierz Lewko „Palec”, Władysław Siakiewicz „Mruk”, Ryszard Skowroński „Lechita”. Skoczków miała przyjąć placówka odbiorcza „Pierzyna” kilka kilometrów od Mińska Mazowieckiego.
Podczas przelotu nad Danią w okolicach miejscowości Esbjerg samolot transportujący cichociemnych został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą. Nie przeżył nikt z obecnych na pokładzie.