środa,
Rafał Niedzielski
Dziś mija rocznica urodzin podporucznika kawalerii, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficera Armii Krajowej, najmłodszego cichociemnego.
Rafał Andrzej Niedzielski urodził się 25 maja 1923 roku w Szczebrzeszynie. We wrześniu 1939 roku nie został zmobilizowany. Zdołał dotrzeć do Francji, gdzie służył w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej. Walczył w kampanii francuskiej. W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Otrzymał przydział do 24. Pułku Ułanów 10. Brygady Kawalerii Pancernej. W 1941 roku został przeniesiony do 4. Brygady Kadrowej Strzelców przemianowanej następnie na 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową. Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji.
W nocy z 27 na 28 marca 1942 roku w ramach operacji lotniczej „Boot” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim w kraju znaleźli się porucznik Zbigniew Bąkiewicz „Zabawka”, podporucznik Lech Łada „Żagiew”, porucznik Jan Rostek „Dan”, porucznik Tadeusz Śmigielski „Ślad” oraz kurier Delegatury Rządu na Kraj podporucznik Leszek Janicki „Maciej”. Skoczków odebrała placówka odbiorcza „Trawa” koło wsi Przyrów w odległości trzydziestu kilometrów od Częstochowy.
Po standardowej aklimatyzacji do życia w warunkach okupacji otrzymał przydział na I Odcinek Wachlarza. Dowodził patrolem dywersyjnym w Winnicy. Wiosną 1943 roku został przydzielony do Kedywu Obszaru Lwowskiego AK na stanowisko dowódcy Oddziału Dyspozycyjnego Kedywu. W czerwcu 1943 roku podczas jazdy pociągiem na trasie Warszawa–Lwów został zatrzymany przez niemiecką żandarmerię. Po kilku dniach zdołał zbiec z aresztu. Dołączył do partyzanckiego Zgrupowania „Ponurego”. Brał udział w wielu akcjach bojowych.
4 września 1943 w Wólce Plebańskiej żołnierze Zgrupowania zatrzymali przejeżdżający tamtędy pociąg. Zdobyto kilkanaście sztuk niemieckiej broni maszynowej. Jedynym poległym w czasie akcji polskim żołnierzem był Rafał Niedzielski. Pośmiertnie otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.