poniedziałek,
Przemysław Bystrzycki
Dziś mija rocznica urodzin polskiego pisarza, dziennikarza, podporucznika Wojska Polskiego i Armii Krajowej, cichociemnego.
Przemysław Bystrzycki urodził się 23 maja 1923 roku w Przemyślu na Podkarpaciu. W rodzinnym mieście ukończył sześcioklasową szkołę podstawową i rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum im. Kazimierza Morawskiego. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej miał rozpocząć naukę w czwartej klasie.
Przemyśl znalazł się pod okupacją sowiecką. Wiosną 1940 roku jego ojciec, który przed wojną był wiceprezydentem Przemyśla, został aresztowany przez NKWD i zamordowany w zbrodni katyńskiej. Reszta rodziny Bystrzyckich trafiła do Kazachstanu. Jego babka i matka zmarły z wycieńczenia. 1 maja 1941 roku Przemysław Bystrzycki podjął ucieczkę wraz z Edmundem Wassermanem. W ciągu dwóch tygodni pieszo przebył trzy tysiące kilometrów. Został ujęty w Charkowie. Został skazany na dziesięć lat łagru.
Po zawarciu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Andersa. Otrzymał przydział do Samodzielnego Batalionu „Dzieci Lwowskich” 6 Lwowskiej Dywizji Piechoty. Po ewakuacji polskich jednostek na Bliski Wschód został oddelegowany do Wielkiej Brytanii. Ukończył kursy w łączności radiowej i służył jako telegrafista. Zgłosił się do służby w kraju.
Po przejściu szkolenia, w nocy z 22 na 23 listopada 1944 roku w ramach operacji lotniczej „Kazik 1” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim w kraju znaleźli się podporucznik Bernard Bzdawka „Siekiera”, major Adam Mackus „Prosty”, podporucznik Stanisław Mazur „Limba”, major Kazimierz Raszplewicz „Tatar 2”, porucznik Marian Skowron „Olcha 2”. Objął stanowisko dowódcy tajnej radiostacji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Po rozwiązaniu AK pozostał w konspiracji.
23 sierpnia 1945 roku został zatrzymany w Krakowie przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Otrzymał wyrok sześciu lat więzienia. Po tzw. amnestii wyrok złagodzono do roku i w jego wymiar zaliczono okres pobytu w areszcie. 23 sierpnia 1946 roku został zwolniony z więzienia. Zamieszkał w Poznaniu. W 1947 roku w liceum dla dorosłych zdał egzamin dojrzałości. Ukończył studia na Wydziale Socjologii i Ekonomii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako dziennikarz, napisał także kilkanaście książek. Działał w środowiskach kombatanckich, w 1989 roku został członkiem władz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zmarł 7 października 2004 roku w Poznaniu.