Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Operacja lotnicza „Kazik 2”

piątek,

Operacja lotnicza „Kazik 2”

W nocy z 18 na 19 listopada 1944 roku w ramach operacji lotniczej „Kazik 2” do okupowanej Polski przerzucono cichociemnego podporucznika Kazimierza Czerwińskiego i dwóch kurierów Delegatury Rządu na Kraj: szeregowego Józefa Gójskiego „Borowika” oraz plutonowego Jana Błaszczyka „Kreta”. Przybyli oni na pokładzie samolotu Liberator KG-994 „R” z polskiego 301. Dywizjonu, który wystartował z lotniska Campo Casale nieopodal Brindisi. Operacją dowodził kapitan nawigator Roman Chmiel. Skoczków odebrała placówka „Solnica” niedaleko Grodziska Mazowieckiego.

Kazimierz Czerwiński

Pochodził z okolic Torunia. Po maturze odbył kurs Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Modlinie. W 1939 roku został zmobilizowany do bydgoskiego 8. Batalionu Pancernego. Po odwrocie trafił do Ośrodka Zapasowego Broni Pancernej nr 2 w Lublinie. Po klęsce wrześniowej przez Węgry przedostał się do Francji, gdzie był żołnierzem 4. batalionu czołgów Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii służył w jednostkach pancernych.

W 1943 roku zgłosił się do służby w kraju i odbył przeszkolenie w ramach Oficerskiego Kursu Doskonalenia Administracji Wojskowej, który był kamuflażem polskiej szkoły wywiadu. W nocy z 18 na 19 listopada 1944 roku w ramach operacji lotniczej „Kazik 2” został przerzucony do okupowanej Polski. Po standardowej aklimatyzacji w Warszawie otrzymał przydział do Referatu Przerzutów Powietrznych „Syrena” Komendy Głównej AK na stanowisko zastępcy oficera przerzutu powietrznego okręgu krakowskiego AK. Po wkroczeniu Armii Czerwonej i rozwiązaniu AK pozostał w podziemiu, na początku 1946 roku przeszedł do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. Do końca życia mieszkał na emigracji.

Artykuł: Sztuczna inteligencja w szkole i pracy

Sztuczna inteligencja w szkole i pracy

Artykuł: Plany zajęć w szkole dla dorosłych

Plany zajęć w szkole dla dorosłych

Artykuł: Terminy zjazdów w Liceum dla Dorosłych

Terminy zjazdów w Liceum dla Dorosłych

Artykuł: Test wiedzy o kampanii wrześniowej

Test wiedzy o kampanii wrześniowej

Artykuł: Pomniki kampanii wrześniowej w Polsce

Pomniki kampanii wrześniowej w Polsce

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły