czwartek,
Olgierd Stołyhwo
Dziś mija rocznica urodzin podporucznika Wojska Polskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, cichociemnego.
Olgierd Stołyhwo urodził się 14 kwietnia 1916 roku w Warszawie. W 1934 roku rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Brał udział w rejsie dookoła świata na szkolnej fregacie „Dar Pomorza”. Wraz z kilkoma kolegami zbiegł ze statku w Zatoce Meksykańskiej. Został złapany w Panamie i odesłany do kraju. Wydalono go ze Szkoły Morskiej.
Od 1937 roku pływał jako marynarz we flocie handlowej. W 1938 roku w ramach służby wojskowej rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii w Zambrowie. Podczas kampanii wrześniowej walczył w szeregach 16. Dywizjonu Artylerii Ciężkiej 16. Dywizji Piechoty w składzie Armii „Pomorze”, brał udział m.in. w bitwie nad Bzurą.
W listopadzie 1939 roku razem z kolegą z marynarki handlowej Adamem Backerem przedostał się do Odessy. Chcieli zaciągnąć się do sowieckiej marynarki handlowej i drogą morską wydostać się z ZSRR. Kiedy okazało się to niemożliwe, przemierzając kilkanaście tysięcy kilometrów, przez Iran i Afganistan dotarli do Indii.
Władze brytyjskie odesłały dwóch polskich marynarzy do Egiptu, skąd następnie dotarli do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich stacjonującej wówczas w Palestynie. Polska flota potrzebowała doświadczonych marynarzy, wkrótce Stołyhwo i Backer zostali przerzuceni do Anglii.
Olgierd Stołyhwo nie został przyjęty do polskiej marynarki handlowej. Wstąpił do wojska, kilka miesięcy służył w 1 Pułku Artylerii Ciężkiej I Korpusu Polskiego. Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji. W grudniu 1942 roku otrzymał awans do stopnia podporucznika. 31 stycznia 1943 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej.
W nocy z 14 na 15 marca 1943 roku w ramach operacji lotniczej „Step” znalazł się w okupowanej Polsce. Skoczków odbierała placówka „Bat” w okolicach miejscowości Książenice niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Razem z nim w kraju znaleźli się major Jan Górski „Chomik” i podporucznik Janusz Jarosz „Szermierz”. Cichociemni mieli ze sobą ponad trzysta tysięcy dolarów przeznaczonych na potrzeby AK. Zrzucono także sześć zasobników ze sprzętem wojskowym.
Po standardowej aklimatyzacji do życia w warunkach okupacji odbytej w Warszawie otrzymał przydział do Kedywu Okręgu AK Białystok. Krótko przed wyjazdem na Podlasie został przypadkowo aresztowany przez niemiecką policję kryminalną. Przeszedł brutalne śledztwo. Prawdopodobnie jeszcze w 1943 roku został rozstrzelany w ruinach getta.