wtorek,
Marian Skowron
Dziś mija rocznica urodzin porucznika piechoty, uczestnika kampanii wrześniowej, cichociemnego.
Marian Skowron urodził się 8 marca 1915 roku w Chodkowie niedaleko Tarnobrzega. Uczył się w Gimnazjum Państwowym im. S. Konarskiego w Mielcu. W 1935 roku zdał egzamin dojrzałości, a rok później wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. Podczas kampanii wrześniowej walczył jako ochotnik w obronie Grodna. 23 września jego oddział przeszedł na Litwę.
Po wkroczeniu Sowietów na Litwę został aresztowany przez NKWD. Wywieziono go w głąb ZSRR. Po zawarciu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Andersa, gdzie początkowo służył w 1. Pułku Rekruckim, a następnie w 21 Pułku Piechoty. Po ewakuacji polskich oddziałów na Bliski Wschód otrzymał przydział do 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji. 29 marca 1944 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej.
W nocy z 22 na 23 listopada 1944 roku w ramach operacji „Kazik 1” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim w kraju znaleźli się podporucznik Bernard Bzdawka „Siekiera”, podporucznik Przemysław Bystrzycki „Grzbiet”, major Adam Mackus „Prosty”, major Kazimierz Raszplewicz „Tatar 2” oraz podporucznik Stanisław Mazur „Limba”. Skoczków odebrała placówka „Wilga” w okolicach miejscowości Szczawa niedaleko Nowego Targu. Z chwilą skoku otrzymał awans do stopnia porucznika. Przydzielono go do Okręgu Kraków Armii Krajowej. Został oficerem 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Wkrótce objął dowództwo jednej z kompanii. Wyróżnił się w walkach, otrzymał Krzyż Walecznych.
Wiosną 1945 roku był więziony przez komunistycznie władze. We wrześniu opuścił Polskę. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Jego dalsze losy nie są znane.