poniedziałek,
Marian Garczyński
Dziś mija rocznica urodzin porucznika artylerii Wojska Polskiego, uczestnika kampanii wrześniowej i walk we Francji, cichociemnego, kawalera Orderu Virtuti Militari.
Marian Garczyński urodził się 7 listopada 1918 roku w Krakowie. Jego ojciec był oficerem Wojska Polskiego. Marian poszedł w jego ślady, w 1934 roku zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął służbę wojskową. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, a następnie Szkołę Podchorążych Artylerii w Toruniu. W 1937 roku uzyskał stopień podporucznika i otrzymał przydział do 1. Pułku Artylerii Motorowej. W 1939 roku znalazł się w sformowanym w jego macierzystej jednostce 16. Dywizjonie Artylerii Motorowej dołączonym do zmotoryzowanej 10. Brygady Kawalerii.
Podczas kampanii wrześniowej walczył w szeregach 10. Brygady Kawalerii. Przeszedł szlak bojowy jednostki od Jordanowa do Lwowa. Za zasługi bojowe otrzymał Krzyż Walecznych. W październiku 1939 roku zameldował się we Francji. Jako oficer 1. Pułku Artylerii Motorowej 10. Brygady Kawalerii Pancernej walczył w kampanii francuskiej. W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w kilku jednostkach artylerii. Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji. 16 stycznia 1943 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej.
W nocy z 20 na 21 lutego 1943 roku w ramach operacji lotniczej „Rivet” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim ze spadochronem skakali porucznik Kazimierz Rzepka „Ognik”, podporucznik Henryk Jachciński „Kret” oraz podporucznik Lech Rydzewski „Grom”. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Okoń” w okolicach miejscowości Okoń kilkanaście kilometrów od Koniecpola. Z chwilą skoku otrzymał awans do stopnia porucznika. Po standardowej aklimatyzacji do życia w warunkach okupacji otrzymał przydział do Kedywu Okręgu Białystok AK na stanowisko instruktora dywersji. 13 listopada 1943 roku zmarł na skutek powikłań pogrypowych w Brześciu nad Bugiem.