sobota,
Lech Łada
Lech Adam Łada urodził się 1 października 1910 roku w Rzymie. Studiował na Wydziale Inżynierii Wodnej Politechniki Warszawskiej. W 1939 roku obronił dyplom inżyniera budownictwa wodnego. Podczas kampanii wrześniowej walczył w szeregach 14. Dywizjonu Artylerii Konnej Podlaskiej Brygady Kawalerii. Zdołał uniknąć niewoli. Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Pod koniec 1939 roku przedostał się na Węgry. W konsulacie polskim w Budapeszcie otrzymał zadanie wywiadowcze do realizacji w kraju. 23 stycznia 1940 roku został aresztowany przez Niemców. Poddano go brutalnemu śledztwu. Po kilku dniach zdołał z biec z aresztu.
W maju 1940 roku zameldował się we Francji. Skierowano go do Rezerwowego Obozu Wyszkolenia Oficerów w Camp de Carpiagne. W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Otrzymał przydział do 4. Brygady Kadrowej Strzelców przemianowanej następnie na 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową. Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji. W nocy z 27 na 28 marca 1942 roku w ramach operacji lotniczej „Boot” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim w kraju znaleźli się porucznik Zbigniew Bąkiewicz „Zabawka”, podporucznik Rafał Niedzielski „Mocny”, porucznik Jan Rostek „Dan”, porucznik Tadeusz Śmigielski „Ślad” oraz kurier Delegatury Rządu na Kraj podporucznik Leszek Janicki „Maciej”. Skoczków odebrała placówka odbiorcza „Trawa” koło wsi Przyrów w odległości trzydziestu kilometrów od Częstochowy.
Po standardowej aklimatyzacji do życia w warunkach okupacji otrzymał przydział na stanowisko kierownika bazy w Równem na II Odcinku „Wachlarza”. Jesienią 1942 roku nawiązał kontakt z oddziałem partyzanckim „Gryzoni”. Żołnierzami tej formacji byli Gruzini zbiegli z niewoli niemieckiej. Na bazie „Gryzoni” utworzył oddział dywersyjny Armii Krajowej. Zginął na początku 1943 roku w wyniku osobistego konfliktu z dowódcą Gruzinów.