niedziela,
Kazimierz Niepla
Kazimierz Jan Niepla urodził się 20 lutego 1922 roku w Łukowcu Żurawskim, miejscowości położonej w odległości około osiemdziesięciu kilometrów na południe od Lwowa. Uczył się w Gimnazjum Państwowym nr 1 w Stanisławowie. Jako siedemnastolatek nie został zmobilizowany podczas kampanii wrześniowej. Jego rodzinne strony znalazły się pod sowiecką okupacją. 10 lutego 1940 razem z całą rodziną został wywieziony w głąb ZSRR. Pracował przymusowo w kopalni złota na Uralu. Po zawarciu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Andersa. Służył w 24. Pułku Piechoty 8. Dywizji Piechoty. Równolegle uczył się w Szkole Podchorążych. Po ewakuacji polskich oddziałów na Bliski Wschód zgłosił się do służby w kraju.
Po przerzucie do Wielkiej Brytanii odbył szkolenie w łączności radiowej. 10 lipca 1943 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej. W nocy z 8 na 9 kwietnia 1944 roku w ramach operacji lotniczej „Weller 6” wyskoczył ze spadochronem nad okupowaną Polską. Razem z nim w kraju znaleźli się plutonowy Władysław Hauptman „Gapa”, podporucznik Henryk Zachmost „Zorza” oraz podporucznik Jerzy Sztrom „Pilnik”. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Nil 1” kilka kilometrów na wschód od stacji kolejowej Rozprza.
Z chwilą skoku otrzymał awans do stopnia podporucznika. Otrzymał przydział do Okręgu Wilno AK. Służył jako radiotelegrafista w plutonie radiołączności Okręgu. W sierpniu 1944 roku został aresztowany przez NKWD. Skazano go na dziesięć lat pobytu w obozie pracy przymusowej. W 1954 roku wrócił do Polski. Zmarł 26 czerwca 1968 roku w Lewinie Brzeskim na Dolnym Śląsku.