sobota,
Jan Hörl
Jan Wilhelm Hörl urodził się 28 maja 1921 roku w Sulejówku, Jego ojciec był oficerem Wojska Polskiego, zasłużonym weteranem Legionów Polskich i Błękitnej Armii. W 1939 roku Jan Hörl ukończył pierwszą klasę licealną w VI Państwowym Liceum i Gimnazjum im. Tadeusza Reytana w Warszawie.
Podczas kampanii wrześniowej nie został zmobilizowany. W październiku 1939 roku zameldował się we Francji. Trafił do Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Sérignan. Odbył także kurs pancerno-motorowy. W trakcie kampanii francuskiej walczył w szeregach 10. Brygady Kawalerii Pancernej.
W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał przydział do 66. batalionu czołgów. Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji. 29 listopada 1942 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej. W nocy z 13 na 14 marca 1943 roku w ramach operacji lotniczej „Stock” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim skakali pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki „Antoni”, podporucznik Czesław Rossiński „Kozioł” oraz podporucznik Witold Strumpf „Sud”.
Zrzut miała odebrać placówka odbiorcza „Koza” między Celestynowem a Pilawą, w okolicy wsi Karpiska, jednak skoczkowie omyłkowo zostali zrzuceni kilkanaście kilometrów od wyznaczonego miejsca. Cichociemni zauważyli w okolicy niemiecki patrol i pośpiesznie ukryli spadochrony oraz pasy z pieniędzmi przeznaczonymi na działalność podziemia. Rano na miejsce zrzutu przybyła niemiecka żandarmeria, która odnalazła ukryte przedmioty.
Z chwilą skoku otrzymał awans do stopnia podporucznika. Po standardowej aklimatyzacji do życia w warunkach okupacji odbytej w Warszawie otrzymał przydział do Okręgu Lublin AK. Krótko przed wyjazdem do miejsca przeznaczenia, 29 kwietnia 1943 roku został aresztowany wraz z siostrą oraz cichociemnymi Januszem Jaroszem i Olgierdem Stołtyhwą przez niemiecką policję kryminalną pod zarzutem handlu bronią. Przeszedł brutalne śledztwo. 7 maja 1943 roku został rozstrzelany w ruinach warszawskiego getta.