niedziela,
Jacek Przetocki
20 lutego 1920 roku we Lwowie urodził się Jacek Przetocki – żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficer Armii Krajowej, cichociemny. W 1937 roku zdał maturę i rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej. Naukę przerwała wojna. Nie został zmobilizowany podczas kampanii wrześniowej. W połowie września 1939 roku przekroczył granicę polsko-rumuńską i udał się do Francji. Został tam skierowany do szkoły podchorążych. W czerwcu 1940 roku został żołnierzem 16 Dywizjonu Artylerii Motorowej w Wielkiej Brytanii. W 1941 na Politechnice w Dundee wznowił studia.
Pod koniec 1942 ukończył przeszkolenie w zakresie dywersji i został zaprzysiężony w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. W nocy z 17 na 18 lutego 1943 roku w ramach operacji „Floor” dostał się do kraju. W dwudziestym pierwszym zrzucie cichociemnych razem z nim uczestniczyli: porucznik Piotr Szewczyk, porucznik Józef Czuma i podporucznik Tadeusz Benedyk. Przetocki miał wtedy stopień podporucznika, używał pseudonimów „Oset” i „Karol”. Placówka odbiorcza znajdowała się w powiecie siedleckim, lądowanie cichociemnych przebiegło pomyślnie.
20 marca 1943 roku dostał przydział do Kedywu Okręgu Lwów Armii Krajowej. Objął stanowisko dowódcy Ośrodka Dywersyjnego „Karol” w Drohobyczu. Prowadził szkolenia oddziałów podziemia w Drohobyczu, Samborze i Borysławiu. Kierował wieloma akcjami dywersyjnymi – atakami na niemieckie transporty, rozbrajaniem żołnierzy itp. 25 maja 1944 roku oddział pod jego dowództwem przeprowadził atak na skład broni i amunicji na stacji kolejowej w Rychicach. Podczas tej akcji Jacek Przetocki stracił życie. Nie jest znane miejsce jego pochówku. Pośmiertnie w lipcu 1944 roku został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Spośród cichociemnych, którzy zostali wysłani do kraju w ramach operacji „Floor”, tylko jeden przeżył wojnę. Józef Czuma został zamordowany w lipcu 1944 roku w siedzibie gestapo na alei Szucha w Warszawie. Tadeusz Benedyk po powstaniu warszawskim został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Po nieudanej próbie wywołania powstania w obozie został rozstrzelany na krótko przed wkroczeniem aliantów. Piotr Szewczyk w listopadzie 1945 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i skazany na karę śmierci. Wyrok zamieniono na 15 lat pozbawienia wolności. Więzienie opuścił po amnestii w 1956 roku, w 1968 został zrehabilitowany.