wtorek,
Józef Żakowicz
Dziś mija rocznica urodzin żołnierza Armii Andersa i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, porucznika łączności, cichociemnego.
Józef Żakowicz urodził się 9 sierpnia 1920 roku w Jaroszynie. Był uczniem Państwowego Gimnazjum im. Karola Chodkiewicza w Lidzie, w 1939 roku zdał egzamin dojrzałości. Podczas wojny obronnej w 1939 roku otrzymał przydział do służby pomocniczej 77. Pułku Piechoty. Po klęsce wrześniowej znalazł się na terenach okupowanych przez Sowietów. Podczas próby przejścia do strefy niemieckiej został zatrzymany przez Sowietów. Wywieziono go do obozu pracy przymusowej w głąb ZSRR.
Po zawarciu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Andersa. Służył w 8. batalionie rozpoznawczym 8. Dywizji Piechoty. Po ewakuacji polskich oddziałów z ZSRR na Bliski Wschód został przerzucony do Wielkiej Brytanii. Zgłosił się do służby w kraju i odbył szkolenie w łączności radiowej. 10 lipca 1943 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej.
W nocy z 14 na 15 września 1943 roku w ramach operacji lotniczej o kryptonimie „Neon 8” został przerzucony do kraju. Razem z nim ze spadochronem skakali podporucznik Stanisław Kujawiński „Wodnik” oraz podporucznik Anatol Makarenko „Tłok”. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Czajnik” kilka kilometrów od Tłuszcza.
Z chwilą skoku otrzymał awans do stopnia podporucznika. Po standardowej aklimatyzacji do życia w warunkach okupacji otrzymał przydział do Oddziału V Łączności Komendy Głównej AK. Służył jako radiotelegrafista 1. plutonu kompanii radiołączności „Orbis”. Później objął stanowisko dowódcy 2. plutonu radiotelegraficznego w Podokręgu Warszawa-Zachód AK. Po wojnie pozostał w Polsce. Zmarł 13 listopada 1961 roku w Tuszynku koło Tuszyna.