sobota,
Franciszek Pukacki
Dziś mija rocznica urodzin oficera Armii Krajowej, uczestnika kampanii wrześniowej, cichociemnego.
Franciszek Pukacki urodził się 29 stycznia 1916 roku w Wyskoci, w Wielkopolsce. Był uczniem Gimnazjum Klasycznego im. Hugo Kołłątaja w Krotoszynie. W 1934 roku zdał egzamin dojrzałości. W 1937 roku wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie pod Ostrowią Mazowiecką. Podczas kampanii wrześniowej służył jako dowódca plutonu w 60. Pułku Piechoty. Walczył m.in. w bitwie nad Bzurą i w obronie Warszawy. Za zasługi wojenne otrzymał Krzyż Srebrny Virtuti Militari. Po kapitulacji stolicy uniknął niewoli.
Wiosną 1940 roku zameldował się we Francji, gdzie otrzymał przydział do Legii Oficerskiej. W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Służył w 4. Brygadzie Kadrowej Strzelców przemianowanej następnie na 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową. Pod koniec 1940 roku zgłosił się do służby w kraju. Przeszedł szkolenie w zakresie dywersji. 10 listopada 1941 roku złożył przysięgę na rotę Związku Walki Zbrojnej.
W nocy z 3 na 4 marca 1942 roku w ramach operacji lotniczej „Collar” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim w kraju znaleźli się kapitan Stanisław Jankowski „Agaton”, porucznik Jan Kochański „Jarema”, kapitan Zygmunt Milewicz „Róg”, kapitan Bohdan Piątkowski „Mak” oraz porucznik Jan Rogowski „Czarka”. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Pole” kilka kilometrów od Wyszkowa.
Z chwilą skoku otrzymał awans do stopnia porucznika. Posługiwał się pseudonimem „Czyms”. Po standardowej aklimatyzacji do życia w warunkach okupacji otrzymał przydział do organizacji dywersyjnej Wachlarz. Skierowano go na II odcinek obejmujący okolice Równego, Zwiahel, Żytomierza, Kijowa. Zorganizował ośrodek dywersyjny w Szepietówce. Brał udział w wielu akcjach bojowych. Latem 1943 roku sformował oddział partyzancki. Na początku 1944 roku dołączył do 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Jako dowódca batalionu przeszedł szlak bojowy formacji. Za męstwo w walce po raz drugi w życiu otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej został aresztowany przez NKWD. Do 1948 roku przebywał w łagrach na terenie ZSRR. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako urzędnik. Zmarł 4 listopada 1980 roku. Od 1968 roku współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa, dostarczał informacji na temat środowisk opozycyjnych, londyńskiej emigracji oraz cichociemnych.