sobota,
Edward Kiwer
Edward Andrzej Kiwer urodził się 24 września 1919 roku w Gliwicach. W 1939 roku ukończył gimnazjum i zdał egzamin dojrzałości. W kampanii wrześniowej walczył w szeregach Armii „Kraków”. 18 września przeszedł do Rumunii i został internowany. Zdołał uciec i już w grudniu 1939 roku zameldować się we Francji. Został żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Wraz zw swoją jednostką brał udział w kampanii norweskiej, w tym w walkach pod Narvikiem.
Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii trafił do 1. Brygady Strzelców. Był słuchaczem Szkoły Podchorążych Saperów w Dundee. W 1942 roku zgłosił się do służby w kraju. Odbył przeszkolenie w dywersji. W nocy z 8 na 9 kwietnia 1944 roku w ramach operacji lotniczej „Weller 4” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim ze spadochronem skakali kapitan Bolesław Jackiewicz „Łabędź”, rotmistrz Stanisław Raczkowski „Bułany” oraz podporucznik Ludwik Wiechuła „Jeleń”. Cichociemnych przyjęła placówka odbiorcza „Mirt 1” w okolicach miejscowości Cisów niedaleko Kielc.
Po odbyciu aklimatyzacji w okupowanym kraju otrzymał przydział do oddziału partyzanckiego „Wybranieccy” działającego w strukturach Inspektoratu Rejonu Kielce Okręgu Radom-Kielce Armii Krajowej. Początkowo był instruktorem minerstwa, a następnie dowodził plutonem. Brał udział w wielu akcjach bojowych swojego oddziału. Po wkroczeniu Armii Czerwonej został aresztowany przez NKWD i na pół roku trafił do kieleckiego więzienia. Później zamieszkał na Śląsku. Zmarł 25 października 1987 roku w Łączniku.