niedziela,
Bohdan Kwiatkowski
Dziś mija rocznica urodzin inżyniera chemika, majora broni pancernych Wojska Polskiego, uczestnika powstania warszawskiego, cichociemnego.
Bohdan Kwiatkowski urodził się 9 października 1904 roku w Żyrardowie. Był uczniem warszawskiego Państwowego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza. W 1924 roku zdał egzamin dojrzałości i wstąpił na Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej. W 1934 roku zdobył tytuł inżyniera chemika. Podczas kampanii wrześniowej służył w Ośrodku Zapasowym Broni Pancernych Typ I Nr 1 w Warszawie, a następnie w 3 Batalionie Pancernym. 18 września razem ze swoją jednostką przeszedł na Węgry. W szeregach 2 Batalionu Czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej brał udział w kampanii francuskiej.
Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii nadal służył w wojskach pancernych. Zgłosił się do służby w kraju. Przeszkolono go ze specjalnością w broni pancernej. W nocy z 10 na 11 maja 1944 roku w ramach operacji lotniczej „Weller 27” został przerzucony do okupowanej Polski. Planowo zrzut miała odebrać placówka odbiorcza „Nil 2” położona 19 kilometrów na południowy wschód od Piotrkowa Trybunalskiego, jednak 9 maja 1944 roku lokalny oddział Armii Krajowej w pobliżu stoczył walkę z żandarmerią niemiecką, za co hitlerowcy w odwecie spacyfikowali wieś Żerechowa. W takiej sytuacji, aby niepotrzebnie nie ryzykować, przeniesiono punkt zrzutu o kilka kilometrów w rejon wsi Ślepietnica.
W operacji brały udział dwa samoloty, jeden z nich transportował jedynie zasobniki ze sprzętem wojskowym. Samolot Liberator sterowany przez pilota 1586 Samodzielnej Eskadry do Zadań Specjalnych kapitana Władysław Krzywda opuściło sześciu skoczków spadochronowych. Razem z Bohdanem Kwiatkowskim „Lewarem” skakali porucznik Kazimierz Bernaczyk „Rango”, podporucznik Jan Bienias „Osterba”, podporucznik Zdzisław Straszyński „Meteor”, podporucznik Zygmunt Ulm „Szybki” oraz kurier Delegatury Rządu na Kraj Stanisław Niedbał-Mostwin „Bask”.
Po standardowej aklimatyzacji został instruktorem w Ośrodku Pancernym „Wiatrak” Obszaru Warszawskiego AK. Podczas powstania warszawskiego walczył w Śródmieściu, między innymi uczestniczył walkach o budynek YMCA i tzw. małą Pastę. Pod koniec września otrzymał Krzyż Srebrny Virtuti Militari. Po kapitulacji dostał się do niewoli niemieckiej, jednak szybko uciekł i został oficerem do spraw zleceń Komendanta Głównego Armii Krajowej. W grudniu 1944 roku został aresztowany w Częstochowie. Był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych. Po zakończeniu wojny wyjechał do Wielkiej Brytanii. Od 1955 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Zmarł 1 kwietnia 1971 roku w Chicago.