poniedziałek,
Artur Linowski
Artur Józef Linowski urodził się 18 lipca 1911 roku w Nagłowicach. Ukończył gimnazjum w Kielcach, w 1931 roku zdał egzamin dojrzałości. W latach 1931–1934 studiował na Wydziale Rolniczym Państwowej Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. W ramach służby wojskowej ukończył Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Po przejściu do rezerwy pracował w majątku rodziców.
Podczas kampanii wrześniowej służył 10. Pułku Ułanów Litewskich Podlaskiej Brygady Kawalerii. 23 września przeszedł na Litwę. W grudniu dotarł do Francji, gdzie służył w Oddziale Rozpoznawczym 4. Dywizji Piechoty. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii był żołnierzem 7. Brygady Kadrowej Strzelców, następnie w 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Zgłosił się do służby w kraju i przeszedł szkolenie w zakresie dywersji. 24 sierpnia 1942 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej.
W nocy z 1 na 2 października 1942 roku w ramach operacji lotniczej „Chisel” został przerzucony do okupowanej Polski. Wylądował ze spadochronem w okolicach miejscowości Łupiny kilkanaście kilometrów od Siedlec. Razem z nim w kraju znaleźli się porucznik Eugeniusz Kaszyński „Nurt”, podporucznik Waldemar Szwiec „Robot” oraz porucznik Adam Trybus „Gaj”. Cała ekipa skoczków zdołała sprawnie wylądować. Więcej problemów miała załoga samolotu. Podczas drogi powrotnej skończyło się paliwo i samolot musiał przymusowo lądować. Maszyna rozbiła się, jednak załoga zdołała się uratować.
Z chwilą skoku otrzymał awans do stopnia porucznika. Po wylądowaniu w okupowanej Polsce otrzymał przydział na stanowisko zastępcy oficera dywersji Inspektoratu Piotrków Trybunalski Armii Krajowej w Okręgu Łódź. Z początkiem 1943 roku został zastępcą szefa Kedywu Okręgu. Latem 1943 roku został aresztowany przez gestapo. 2 lipca 1943 roku popełnił samobójstwo w siedzibie gestapo w Piotrkowie Trybunalskim. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.