wtorek,
Antoni Jastrzębski
Dzisiaj przypada rocznica urodzin porucznika piechoty Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej, cichociemnego.
Antoni Jastrzębski urodził się 15 marca 1915 roku w Sokolnikach na Podkarpaciu. Ukończył Państwowe Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego w Złoczowie. W 1934 roku zdał maturę. Służbę wojskową odbył na dywizyjnym kursie podchorążych piechoty rezerwy przy 54 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. Pracował jako księgowy w Małopolskim Towarzystwie Rolniczym w Buczaczu.
W 1939 roku został zmobilizowany do 11 Karpackiej Dywizji Piechoty. W kampanii wrześniowej dowodził plutonem w 48 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. W połowie września przeszedł na Węgry i został internowany. W maju 1940 roku dotarł do Francji. Odbył kurs przeciwpancerny w Granville. Po upadku Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii.
Początkowo służył w 3. Brygadzie Kadrowej Strzelców, a następnie trafił do 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Zgłosił się do służby w kraju i odbył przeszkolenie dywersyjne. W nocy z 2 na 3 października 1942 roku w ramach operacji lotniczej „Lathe” został przerzucony do okupowanego kraju. Po okresie standardowej aklimatyzacji otrzymał przydział do Związku Odwetu Okręgu Kielce Armii Krajowej.
Pod koniec 1942 roku znalazł się w Kedywie Okręgu V Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej. Organizował oddziały partyzanckie. Był inspektorem dywersji na odcinku Skarżysko–Sandomierz. Brał udział w walkach zbrojnych. Poległ w styczniu 1943 roku pod Lechowem podczas odwrotu po jednej z akcji bojowych. Pośmiertnie otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.