niedziela,
Związek Polaków w Niemczech
Związek Polaków w Niemczech to założona 27 sierpnia 1922 roku organizacja polonijna w Niemczech. Do września 1939 roku siedziba Związku mieściła się w Berlinie. Początkowo najważniejszymi działaczami organizacji byli Jan Baczewski i Jan Kaczmarek. W 1933 roku symbolem Związku stał się zaprojektowany przez polską artystkę Janinę Kłopocką znak Rodła. Stało się to po przejęciu przez Adolfa Hitlera władzy w Niemczech. Naziści wprowadzili nową symbolikę niemieckich instytucji i wymagali używania jej przez wszystkie organizacje działające w III Rzeszy. Obowiązywał pruski zakaz używania przez Polaków w Niemczech znaku Orła Białego. Aby zachować polski charakter Związku i obejść zakazy postanowiono opracować nowy znak. Rodło przedstawia bieg rzeki Wisły z zaznaczonym Krakowem i jednocześnie wygląda jak pół swastyki, choć nią nie jest. Nazwa symbolu to neologizm ze skrzyżowania nazwy staropolskiego herbu rodowego „Rodnicy” ze słowem „Godło”.
6 marca 1938 roku w Theater des Volkes w Berlinie odbył się I Kongres Polaków w Niemczech, na którym uchwalono „Pięć prawd Polaka”. Stały się one ideową podstawą działalności Związku.
- Jesteśmy Polakami
- Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci
- Polak Polakowi Bratem!
- Co dzień Polak Narodowi służy
- Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!.
Organizatorem Kongresu był Związek Polaków w Niemczech. Spotkali się wtedy Polacy mieszkający na Śląsku Opolskim, z Babimojskiego, Kaszub, Warmii, Ziemi Malborskiej, Mazur, Ziem Połabskich, Westfalii i Nadrenii. Mimo trudnej sytuacji w hitlerowskich Niemczech była to manifestacja narodowa pięciu tysięcy delegatów. W tym okresie na terytorium III Rzeszy mieszkała półtoramilionowa społeczność polska.
Po wybuchu drugiej wojny światowej rozpoczęły się aresztowania członków Związku. 27 lutego 1940 roku organizacja została zdelegalizowana, a jej majątek skonfiskowany. Ponad tysiąc członków organizacji trafiło do niemieckich obozów koncentracyjnych, część działaczy rozstrzelano.
Po wojnie Związek Polaków w Niemczech wznowił działalność w zachodniej strefie okupacyjnej. W 1957 roku organizacja została zarejestrowana w Republice Federalnej Niemiec. Od 1956 roku siedzibą Związku jest Bochum. Do dziś Polacy nie odzyskali statusu mniejszości narodowej w Niemczech odebranego przez nazistowskie władze III Rzeszy.