wtorek,
Znak euro
Komisja Europejska 12 grudnia 1996 roku zaprezentowała opinii publicznej projekt znaku euro.
Banknoty i monety euro weszły do obiegu w 2002 roku, jednak przygotowania do wprowadzenia nowej waluty rozpoczęły się już dziesięć lat wcześniej. Nikt wtedy nie wiedział jak będzie wyglądać nowa waluta, a nawet jak będzie się nazywać. 7 lutego 1992 r. w Maastricht podpisano Traktat o Unii Europejskiej. W listopadzie 1994 roku Rada Europejskiego Instytutu Walutowego ustaliła, jakie będą występować nominały.
Decyzję o nazwie wprowadzanej waluty podjęto w grudniu 1995 roku na posiedzeniu Rady Europejskiej w Madrycie. Było sporo propozycji. Część z nich odrzucono ze względu na konotacje narodowe. Również pomysł z użyciem przedrostka „euro”, np. „euromarka”, nie został zaakceptowany. Nazwa waluty miała być taka sama we wszystkich językach urzędowych Unii oraz łatwa do wymówienia. Oczekiwano, że będzie kojarzyć się z Europą.
Nowej walucie potrzebny był także znak. Początkowo rozpatrywano 30 propozycji. Komisja Europejska ograniczyła ten wybór do dziesięciu opcji, które poddano pod ocenę opinii publicznej. W ten sposób wyłoniono dwie propozycje. Decydujący głos miała Komisja Europejska. Wybrano projekt zespołu czterech ekspertów, których tożsamości nie ujawniono. Autorstwo symbolu euro przypisuje się Belgowi Allainowi Billietowi.
„Inspiracją dla symbolu € była grecka litera epsilon (Є) – odniesienie do kolebki europejskiej cywilizacji – i pierwsza litera słowa Europa, przecięta przez dwie równoległe linie aby »poświadczyć« stabilność euro”
— Komisja Europejska.
Dwie poziome linie stanowią nawiązanie do dwóch walut – dolara oraz jena ($ i ¥). Przesłanie jest proste, euro ma być tak samo stabilną walutą, jak dwie wspomniane. Świadczy to też o ambicjach, żeby euro stało się walutą o znaczeniu globalnym. Znak nowej waluty jest podobny do wcześniejszego znaku europejskiej jednostki monetarnej ₠.
Komisja Europejska bardzo dokładnie określiła proporcje symbolu euro, jednak projektanci czcionek tworzą własne warianty znaku.