wtorek,
Zdzisław Starostecki
Zdzisław Starostecki urodził się 8 lutego 1919 roku w Łodzi. W sąsiedztwie mieszkał Jan Karski, przyszły słynny kurier Polskiego Państwa Podziemnego. Pod koniec dwudziestolecia międzywojennego służył w korpusie kadetów w Chełmie. Jako żołnierz brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, m.in. walczył w bitwie pod Kockiem. Po klęsce wrześniowej dołączył do konspiracji, został członkiem Służby Zwycięstwu Polski. Podczas próby przedostania się do Rumunii i dalej do Francji został zatrzymany przez NKWD. Z wyrokiem ośmiu lat trafił do łagru.
Po zawarciu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Andersa. Brał udział w kampanii włoskiej. W bitwie o Monte Cassino jego oddział zdobył kluczową pozycję na wzgórzu „Widmo”. Został poważnie ranny w czasie walk o Bolonię, groziła mu amputacja nogi. Za męstwo okazane w walce otrzymał Krzyż Walecznych i Virtuti Militari. Służbę wojskową zakończył w stopniu porucznika. Po wojnie pozostał na emigracji.
W 1952 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Ukończył studia na Stevens Institute of Technology. Pracował w Centrum Badań Obronnych amerykańskiej armii. W latach osiemdziesiątych kierował zespołem pracującym nad systemem rakietowym Patriot. Był głównym autorem konstrukcji głowicy rakiety. Po zdobyciu planów systemu przez wywiad PRL był podejrzewany o współudział w przecieku. Ostatecznie zarzuty wycofano.
Pociski Patriot znakomicie sprawdziły się w amerykańskiej armii i kolejni prezydenci USA gratulowali osiągnięć polskiemu konstruktorowi. W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady. Był pierwszym polskim generałem z obywatelstwem USA. Zdzisław Starostecki zmarł 31 grudnia 2010 roku.
Pierwsza generacja amerykańskiego mobilnego systemu rakietowego ziemia-powietrze MIM-104 Patriot został wprowadzony w US Army w 1984 roku. Swój chrzest bojowy przeszedł w trakcie operacji „Pustynna burza” w 1991 roku Był sprzedawany do innych krajów: Holandii, Niemiec, Japonii, Włoch, Izraela, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Tajwanu, Hiszpanii i Grecji. Doczekał się kilku generacji i nadal jest produkowany. 28 marca 2018 roku polskie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na zakup systemu rakietowego Patriot. Podobne umowy podpisały Szwecja i Rumunia.