czwartek,
Zdzisław Maćkowski
Zdzisław Józef Ferdynand Maćkowski urodził się 17 marca 1895 roku w Lesznie. Był uczniem III gimnazjum w Krakowie, w 1913 roku uzyskał świadectwo dojrzałości i rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. W tym okresie aktywnie działał w organizacjach niepodległościowych i skautingu, w 1913 roku zdał egzamin oficerski w Drużynach Polowych Sokoła.
Po wybuchu pierwszej wojny światowej dołączył do Legionów Polskich, służył w 4. Pułku Piechoty. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wstąpił do Wojska Polskiego, w szeregach 8. Pułku Piechoty Legionów brał udział w walkach z Ukraińcami i bolszewikami. Latem 1920 roku otrzymał awans do stopnia podpułkownika. 17 lipca 1920 roku objął dowództwo 7. Pułku Piechoty Legionów. Po zakończeniu walk o granice Rzeczpospolitej pozostał w wojsku.
Od czasów Legionów Polskich był zwolennikiem Józefa Piłsudskiego, jednak z biegiem lat coraz bardziej oddalał się od obozu Marszałka. W 1926 roku nastąpił przewrót majowy, a niecały rok później pułkownik Maćkowski został przeniesiony w stan nieczynny. W późniejszym okresie pracował jako starosta kolejnych powiatów: siedleckiego, radomskiego i łowickiego. Działał także społecznie, był prezesem Ligi Morskiej i Kolonialnej Okręgu Radomsko-Kieleckiego.
Po wybuchu drugiej wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej, a następnie włączył się w działalność konspiracyjną, był zastępcą komendanta Obwodu Zamość Służby Zwycięstwu Polski, a następnie Związku Walki Zbrojnej. 17 marca 1941 roku został aresztowany wraz z całą rodziną. Umieszczono go w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, gdzie zmarł z wycieńczenia 4 grudnia 1941 roku. W obozie zginęli także jego dwaj synowie.