środa,
Zdzisław Henneberg
11 maja 1911 roku w Warszawie urodził się Zdzisław Henneberg – polski as myśliwski z czasów drugiej wojny światowej.
Zdzisław Henneberg ukończył szkołę powszechną i gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. W 1929 roku zdał maturę i rozpoczął studia techniczne na Państwowej Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki. Dwa lata później przerwał naukę i wstąpił do dęblińskiej Szkoły Podchorążych Lotnictwa, którą ukończył ze stopniem podporucznika obserwatora. Ukończył także Wyższą Szkołę Pilotażu w Grudziądzu. W sierpniu 1934 roku w stopniu podporucznika trafił do 1. pułku lotniczego w Warszawie.
W kampanii wrześniowej walczył jako członek doraźnie sformowanej z instruktorów Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1 w Dęblinie tzw. grupy dęblińskiej. Po agresji ZSRR przekroczył granicę z Rumunią i przez Europę przedostał się do Francji. W kampanii francuskiej zestrzelił swój pierwszy niemiecki samolot – bombowiec Heinkel He 111. 17 czerwca francuski personel opuścił lotnisko i pozostawił polski klucz myśliwski bez żadnych rozkazów. Henneberg i trzech innych pilotów samolotami udali się do Anglii.
Na początku sierpnia 1940 roku Zdzisław Henneberg został pilotem i dowódcą eskadry Dywizjonu 303. Pierwszy samolot nieprzyjaciela nad Anglią zestrzelił 31 sierpnia. Pod koniec października tymczasowo dowodził Dywizjonem 303. 20 lutego 1941 roku ponownie został dowódcą tej jednostki.
12 kwietnia 1941 roku Henneberg brał udział w misji bojowej polegającej na atakowaniu lotnisk we Francji. Jego samolot został trafiony przez artylerię przeciwlotniczą. Musiał awaryjnie posadzić swoją maszynę na wodach kanału La Manche w odległości około 20 kilometrów od brytyjskiego wybrzeża. Zdzisław Henneberg unoszący się na powierzchni wody w kapoku był widziany przez podwładnych z powietrza. Dwudniowe poszukiwania prowadzone przez jednostki nawodne nie przyniosły skutku.