wtorek,
Zbigniew Religa
Zbigniew Eugeniusz Religa urodził się 16 grudnia 1938 roku w Miedniewicach niedaleko Żyrardowa. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Od 1966 roku pracował w Szpitalu Wolskim w Warszawie, gdzie uzyskał kolejne stopnie specjalizacji w chirurgii. W latach siedemdziesiątych kilkukrotnie wyjeżdżał na odbycie staży podyplomowych do Stanów Zjednoczonych.
W latach 1980–1984 pracował w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Warszawie. W 1984 roku objął kierownictwo Kliniki Kardiologii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu. 5 listopada 1985 roku przeprowadził pierwszy w Polsce udany zabieg przeszczepienia serca. Kilka dni po operacji biorca serca zmarł, jednak przyczyną zgonu był krwotok wątroby.
Operacja przeprowadzona w klinice w Zabrzu była przełomem w polskiej medycynie, a Zbigniew Religa stał się symbolem polskiej kardiochirurgii. Z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu, gdzie prowadzono prace nad wykorzystaniem wszczepialnych urządzeń wspomagających pracę serca oraz nad wyprodukowaniem tzw. sztucznego serca.
Zbigniew Religa próbował także sił w polityce. Był wybierany na senatora i posła. Sprawował urząd ministra zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Wiosną 2007 roku wykryto u niego nowotwór płuc. Zmarł 8 marca 2009 roku.