poniedziałek,
Władysław Smereczyński
Władysław Smereczyński urodził się 10 października 1895 w Pyzówce niedaleko Nowego Targu. Pochodził z chłopskiej rodziny. Uczył się w gimnazjum klasycznym w Nowym Targu, w 1914 roku zdał egzamin dojrzałości. Był członkiem Polowych Drużyn Podhalańskich. Po wybuchu pierwszej wojny światowej dołączył do polskich oddziałów formowanych w Krakowie. Trafił do 2. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Od 1915 roku dowodził plutonem. Po bitwie pod Rarańczą został żołnierzem II Korpusu Polskiego. Podczas bitwy pod Kaniowem dostał się do niemieckiej niewoli, po ucieczce przebywał w Kijowie.
Pod koniec 1918 roku wrócił do Polski. Wkrótce wstąpił do Wojska Polskiego. Początkowo dowodził kompanią szkolną w Szkole Podchorążych w Warszawie, a następnie w dęblińskiej Szkole Podoficerów Piechoty. W 1920 roku brał udział w walkach z bolszewikami jako dowódca batalionu w 105 Rezerwowym Pułku Piechoty. Za zasługi bojowe otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był zawodowym oficerem, służył w kilku jednostkach piechoty. W 1935 roku otrzymał awans do stopnia podpułkownika.
Kampanię wrześniową rozpoczął jako dowódca Ośrodka Zapasowego 5. Dywizji Piechoty, brał udział w walkach o Lwów. Po zakończeniu działań wojennych w 1939 roku dołączył do ruchu oporu. W latach 1940–1941 był komendantem Okręgu nr IV Stanisławów Związku Walki Zbrojnej. Jesienią 1941 roku objął obowiązki komendanta Okręgu Lwów ZWZ. 17 grudnia 1942 roku został aresztowany przez gestapo. Latem osadzono go w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Majdanek. Kierował tam obozową komórką Armii Krajowej. Wiosną 1944 roku trafił do KL Auschwitz, gdzie również kierował podziemną organizacją wojskową. Jesienią 1944 roku został przewieziony do KL Buchenwald-Wansleben. W kwietniu 1945 roku więźniów obozu uwolniły wojska alianckie.
Po zakończeniu wojny przez dwa lata przebywał w polskim szpitalu wojskowym na terenie Niemiec. Jesienią 1947 roku wrócił do Polski. Zmarł 17 lipca 1958 roku w Świdrze niedaleko Otwocka.