Przeglądasz zaktualizowaną wersję artykułu.
piątek,
Władysław Komar
9 września 1972 roku Władysław Komar zdobył złoty medal olimpijski w konkursie pchnięcia kulą.
Władysław Komar urodził się 11 kwietnia 1940 roku w Kownie. Sport był obecny w jego rodzinie, matka była mistrzynią i rekordzistką Polski w pchnięciu kulą, ojciec był reprezentował Litwę w biegu na 110 m przez płotki. Podczas drugiej wojny światowej, w 1944 roku litewscy nacjonaliści zamordowali jego ojca. Matka uciekła z dziećmi do centralnej Polski. Z powodu problemów finansowych rodziny Władysław przez pewien czas wychowywał się w domu dziecka.
Jako nastolatek uprawiał boks. Odnosił sukcesy, powołano go do młodzieżowej reprezentacji Polski. Ostatecznie wybrał lekkoatletykę, został zawodnikiem klubu Polonia Warszawa. W 1963 roku ustanowił rekord Polski w dziesięcioboju, jednak jego koronną konkurencją okazało się pchnięcie kulą. W 1964 roku pojechał na swoją pierwszą olimpiadę, na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio startował w konkurencji pchnięcia kulą, zajął dziewiąte miejsce z wynikiem 18,20 m. W 1968 roku na igrzyskach w Meksyku był szósty.
Jego życiowym sportowym sukcesem był złoty medal zdobyty w 1972 roku na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Zdobył dwa brązowe medale na mistrzostwach Europy. Czternaście razy zdobywał tytuł mistrza Polski, kilkunastokrotnie ustanawiał rekord kraju.
Po zakończeniu kariery sportowej występował jako aktor. Zagrał m.in. w produkcjach filmowych „Skradziona kolekcja”, „Przyłbice i kaptury”, „Biała wizytówka”, „Borys Godunow”, „Magnat”, „Piraci”, „Opowieść Harleya”, „Sonata marymoncka”, „Mów mi Rockefeller”, „Kiler”, „Ekstradycja 3”. Występował w teatrze i na estradzie kabaretowej.
Zginął 17 sierpnia 1998 roku w wypadku samochodowym razem z mistrzem olimpijskim z Montrealu 1976 w skoku o tyczce Tadeuszem Ślusarskim.