poniedziałek,
Władysław Cieplak
Władysław Miłosław Cieplak urodził się 6 czerwca 1917 roku w Aleksandrowie Kujawskim. Od dzieciństwa działał w harcerstwie, w latach trzydziestych był przybocznym Floriana Marciniaka – późniejszego naczelnika Szarych Szeregów. W pierwszych dniach po agresji Trzeciej Rzeszy na Polskę udzielał się w poznańskim Pogotowiu Harcerzy. Później udał się do Warszawy, gdzie został członkiem Wojennego Pogotowia Harcerzy.
Na początku 1040 roku dołączył do podziemnego harcerstwa, został członkiem Chorągwi Warszawskiej Szarych Szeregów. Ukończył kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola. Brał udział w kilku akcjach bojowych. 28 marca 1943 roku dowodził ubezpieczeniem podczas akcji pod Arsenałem. Po aresztowaniu naczelnika Szarych Szeregów Floriana Marciniaka znalazł się składzie grupy, która miała zorganizować próbę odbicia. 19 maja 1943 roku był żołnierzem grupy uderzeniowej w akcji odbicia więźniów na stacji w Celestynowie, uwolniono wtedy 49 więźniów przewożonych transportem kolejowym z Warszawy do KL Auschwitz. W czerwcu 1943 roku uczestniczył w akcji „Czarnocin” – próbie wysadzenia mostu kolejowego w Czarnocinie. 26 września 1943 roku dowodził akcją „Wilanów”.
Podczas powstania warszawskiego dowodził 3. kompanią batalionu „Zośka” w strukturach zgrupowania „Radosław”. Piątego dnia powstania wziął udział w uwolnieniu około 350 więźniów pochodzenia żydowskiego z obozu „Gęsiówka”. Jego kompania walczyła o wolskie cmentarze. Po opuszczeniu Woli przez powstańców brał udział w ciężkich walkach na Starym Mieście, m.in. w obronie szpitala Jana Bożego, w natarciu na Dworzec Gdański. Zginął 30 sierpnia 1944 roku, w niemieckim bombardowaniu na kwaterze swojej kompanii przy ulicy Zakroczymskiej.