sobota,
Bitwa pod Wytycznem
1 października 1939 roku pod Wytycznem żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza starli się z sowieckimi oddziałami. Wytyczno to wieś położona około 60 kilometrów na północny wschód od Lublina.
Oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) po ciężkich walkach z sowieckimi oddziałami na Polesiu i Wołyniu przeszły Bug i stanęły na odpoczynek w rejonie Kosynia. Zgrupowanie KOP pod dowództwem generała Wilhelma Orlik-Rückemanna planowało dołączyć do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” generała Kleeberga. Po podjęciu dalszego marszu w miejscowości Wytyczno Polacy natknęli się na nadciągające ze wschodu pancerne oddziały sowieckie.
Zgrupowanie KOP podjęło walkę, w której mimo zniszczenia kilku sowieckich czołgów poniosło duże straty. Generał Orlik-Rückemann zdecydował o odwrocie i rozwiązaniu grupy. Dalsze losy żołnierzy KOP były różne. Części z nich udało się przebić do grupy generała Kleeberga, inni przedarli się do Rumunii lub na Litwę. Spośród Polaków wziętych do niewoli pod Wytycznem około 300 zaginęło bez śladu.
Korpus Ochrony Pogranicza przez dwa tygodnie od 17 września 1939 toczył walkę z przeważającymi oddziałami sowieckimi.