piątek,
Wyprawa kijowska Bolesława Chrobrego
Świętopełk I zwany też Świętopełkiem Przeklętym był synem wielkiego księcia kijowskiego Włodzimierza I Wielkiego. Poślubił on córkę Bolesława Chrobrego. W 1013 roku Włodzimierz I Wielki uwięził Świętopełka i jego żonę pod zarzutem spisku. Na Ruś wyruszyła wyprawa Bolesława Chrobrego, jednak zakończyła się ona niepowodzeniem. Latem 1015 roku zmarł Włodzimierz i Świętopełk odzyskał wolność. Na krótko objął władzę na Rusi, jednak szybko zdołał ją przejąć jego młodszy brat Jarosław I Mądry. Świętopełk uciekł do Polski.
W 1018 roku po zawarciu między Bolesławem I Chrobrym a cesarzem Henrykiem II polsko-niemieckiego traktatu pokojowego w Budziszynie kończącego wojnę 1015–1018, polski władca postanowił osadzić na kijowskim tronie swojego zięcia. Wyprawa na Ruś miała także zapewnić wynagrodzenie dla drużyny książęcej po latach wojen. Do wyprawy dołączyło około trzystu rycerzy niemieckich pod wodzą grafa Zygfryda oraz pół tysiąca węgierskich. Od południa Kijów atakował Świętopełk na czele tysiąca Pieczyngów.
22 lipca 1018 roku doszło do bitwy pod Wołyniem. Siły przeciwników były prawdopodobnie równe. Obydwie armie rozdzielała rzeka Bug. Polacy przystąpili do budowy mostów, jednak w pewnym momencie przeprawili się przez rzekę wpław, czym całkowicie zaskoczyli przeciwnika. Chrobry odniósł całkowite zwycięstwo, a bitwa zdecydowała o wyniku całej kampanii i otworzyła drogę na kijowski tron.
14 sierpnia Bolesław I Chrobry przybył pod Kijów i w towarzystwie Świętopełka wkroczył do miasta. Okupacja Kijowa trwała dziesięć miesięcy. Chrobry zdobył ogromne łupy. W drodze powrotnej do Polski odebrał Rusi Grody Czerwieńskie oraz Przemyśl. Świętopełkowi nie było dane długo sprawować rządów, już rok później zginął w walce z Jarosławem, który powtórnie objął tron.
Ze zdobyciem Kijowa wiąże się legenda zawarta w „Kronice Galla Anonima”: „(…) miecz króla Bolesława, dany mu przez anioła, nazywa się Szczerbiec, dlatego, że na wezwanie anioła przybywszy na Ruś pierwszy uderzył nim w Złotą Bramę, która zamyka gród kijowski. Od tego uderzenia miecz poniósł niewielką stratę, którą w polskim zwie się szczerba i stąd nazwa Szczerbiec”. Legenda ta została zanegowana przez historyków. Złota Brama prawdopodobnie powstała kilka lat później, a insygnium koronacyjne kolejnych królów Polski pochodzi z XIII wieku.