czwartek,
Władysław Ważny
Dziś mija rocznica urodzin polskiego oficera zasłużonego w walce z wyrzutniami niemieckich „latających bomb” we Francji.
Władysław Ważny urodził się 3 lutego 1908 roku w Rudzie Różanieckiej na Podkarpaciu. W 1930 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie w Sokalu. W ramach służby wojskowej zdobył stopień podchorążego w Szkole Podchorążych Piechoty w Rzeszowie. W 1934 roku zdobył stopień podporucznika rezerwy. Przed wybuchem wojny pracował jako nauczyciel w szkołach powszechnych. W 1939 roku był kierownikiem szkoły w Sośnicy koło Jarosławia.
W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany. W szeregach 39 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich brał udział w kampanii wrześniowej. 19 września przeszedł do Rumunii i został internowany. Zdołał dotrzeć do Francji na początku grudnia. Służył w 2. Dywizji Strzelców Pieszych. Podczas kampanii francuskiej jego jednostka toczyła walki z przeważającymi siłami Wehrmachtu w Alzacji. Po klęsce Francuzów znalazł się w obozie dla internowanych w Szwajcarii. Po ucieczce, przez Pireneje przedostał się do Hiszpanii. W okolicach Barcelony został aresztowany. Zbiegł i dotarł do Gibraltaru, a stamtąd 4 października 1943 roku do Wielkiej Brytanii.
Jego doskonała znajomość języka francuskiego i kontakty w tym kraju sprawiały, że był idealnym kandydatem do prowadzenia działalności wywiadowczo-dywersyjnej na kontynencie. Przeszedł kurs spadochronowy i szkolenie dywersyjne. W marcu 1944 roku, skacząc ze spadochronem, wylądował we Francji. Jego zadaniem było stworzenie na terenie okupowanej północnej Francji sieci wywiadowczej. Posługiwał się pseudonimem „Tygrys”. Jego współpracownicy wywodzili się głównie spośród miejscowej ludności polskiego pochodzenia. W szczytowym momencie siatka liczyła ponad czterysta osób i wykorzystywała cztery radiostacje.
Po lądowaniu aliantów we Francji w czerwcu 1944 roku Niemcy rozpoczęli ostrzał Anglii pociskami V-1. Działalność siatki skupiła się na wykrywaniu lokalizacji wyrzutni niemieckich „latających bomb”. Dzięki swoim współpracownikom „Tygrys” przekazał do Londynu kilkadziesiąt meldunków z informacjami o 173 wyrzutniach V-1, 5 wyrzutniach V-2 oraz kilkunastu transportach pocisków. Dla Brytyjczyków była to priorytetowa sprawa, już kilka godzin po pierwszej depeszy nastąpiło bombardowanie zgłoszonych obiektów.
Władysław Ważny nie doczekał końca wojny. Zginął 19 sierpnia 1944 roku, na krótko przed wyzwoleniem północnej Francji, podczas próby aresztowania go przez Niemców. Pośmiertnie otrzymał awans do stopnia kapitana. Jego imieniem nazwano ulicę w miejscowości Montigny-en-Ostrevent, w której zginął.