niedziela,
Witold Dzierżykraj-Morawski
Dziś mija rocznica urodzin oficera Wojska Polskiego, uczestnika dwóch wojen światowych.
Witold Józef Dzierżykraj-Morawski herbu Nałęcz urodził się 27 marca 1895 roku w Oporowie w Wielkopolsce. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak naukę przerwał wybuch pierwszej wojny światowej. Jako mieszkaniec zaboru pruskiego został wcielony do armii niemieckiej. W 1918 roku dołączył do powstańców wielkopolskich.
W 1919 roku wstąpił do Wojska Polskiego i otrzymał przydział do 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Podczas wojny polsko-bolszewickiej był szefem sztabu VII Brygady Jazdy. Za zasługi wojenne otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był zawodowym oficerem. W 1935 roku otrzymał awans do stopnia podpułkownika.
Podczas kampanii wrześniowej był szefem sztabu Armii „Karpaty” i Armii „Małopolska”. Dostał się do niewoli. Przebywał w obozach jenieckich na terenie Niemiec. Działał w konspiracyjnych obozowych organizacjach. Po przejściu do Oflagu II D Gross-Born związał się z organizacją Odra. We wrześniu 1944 roku jego działalność została wykryta przez Niemców. Przeszedł brutalne śledztwo, jednak nie ujawnił żadnych informacji.
Przeniesiono go do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Mauthausen. 9 listopada 1944 roku został rozstrzelany. Pośmiertnie otrzymał awans do stopnia generała brygady oraz Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari.