Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Wiktor Białous

niedziela,

Wiktor Białous

Dziś mija rocznica urodzin obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, żołnierza Armii Krajowej, więźnia sowieckich łagrów.

Wiktor Białous urodził się 30 stycznia 1916 roku w majątku Kwiatkowce–Sobotniki niedaleko Lidy. W 1935 roku ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego. Służył w 77. Pułku Piechoty Strzelców Kowieńskich w Lidzie. Latem 1939 roku został oddelegowany z macierzystej jednostki do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. 7 sierpnia razem z kilkunastoma innymi żołnierzami z pułków stacjonujących na Wileńszczyźnie zameldował się na placówce. Na teren składnicy przedostał się w przebraniu cywilnego pracownika.

Po ataku Niemiec na Polskę brał udział w obronie Westerplatte, walczył na placówce „Prom” oraz w składzie wartowni nr 1. Po kapitulacji trafił do niewoli. Przebywał w Stalagu IA w Prusach Wschodnich. W 1942 roku uciekł z niewoli i przedostał się w rodzinne strony. Zastał żołnierzem Armii Krajowej, był podoficerem do specjalnych poruczeń majora Aleksandra Olechnowicza „Pohoreckiego”. Brał udział w walkach o Wilno. Po zdobyciu miasta został zatrzymany przez NKWD.

Trafił do łagrów w Workucie. W 1946 roku został zwolniony, jednak jego rodzinne strony zostały włączone do ZSRR i ostatecznie przyjechał do Olsztyna. Został aresztowany za działalność w Armii Krajowej, przez pewien czas był więziony. W 1989 roku otrzymał nominację na stopień majora w stanie spoczynku. Zmarł 22 czerwca 2001 we Fromborku.

Artykuł: DRAM Speculative Leadoff

DRAM Speculative Leadoff

Artykuł: Burst Mode DMA

Burst Mode DMA

Artykuł: Tryby DMA

Tryby DMA

Artykuł: DMA w kontekście historycznym

DMA w kontekście historycznym

Artykuł: Bezpośredni dostęp do pamięci

Bezpośredni dostęp do pamięci

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły