czwartek,
Wacław Kotecki
Wacław Kotecki urodził się 3 marca 1897 roku w Piaskach w Wielkopolsce. Po ukończeniu gimnazjum w Gostyniu rozpoczął naukę w rzemieślniczej szkole budowlanej, jednak toczyła się wtedy pierwsza wojna światowa i wkrótce został powołany do armii niemieckiej. Służył w kompanii saperów. Po wybuchu rewolucji listopadowej w Niemczech zdezerterował i powrócił w rodzinne strony. Brał udział w powstaniu wielkopolskim, walczył w szeregach 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Jako żołnierz 60. Pułku Piechoty Wielkopolskiej uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej.
Po zakończeniu walk o granice Rzeczpospolitej pozostał w wojsku. Służył w macierzystym pułku, w 1924 roku otrzymał awans do stopnia kapitana. Podczas przewrotu majowego opowiedział się po stronie rządowej, w konsekwencji wkrótce musiał opuścić wojsko. Zamieszkał w Gnieźnie, gdzie wspólnie z bratem prowadził browar,
W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany i przydzielony na stanowisko dowódcy gnieźnieńskiego batalionu Wielkopolskiej Brygady Obrony Narodowej. Brał udział w walkach podczas kampanii wrześniowej. W trakcie bitwy nad Bzurą w starciu pod miejscowością Piątek został ranny. Trafił do szpitala w Łodzi, skąd zbiegł w obawie przed niewolą. Po powrocie do Wielkopolski włączył się w działalność Poznańskiego Okręgu Związku Walki Zbrojnej, od listopada 1940 roku był inspektorem rejonowym ZWZ w Ostrowie Wielkopolskim, działał na terenie powiatów ostrowskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego i jarocińskiego.
Jeszcze jesienią 1939 roku Wielkopolska została wcielona do Rzeszy i prowadzenie działalności konspiracyjnej na tym terenie było bardzo trudne i niebezpieczne, jednak zdołał zorganizować sprawną sieć wywiadu. Nadzorowane przez niego struktury uważano za jedna z najlepiej zorganizowanych. Zorganizował placówkę legalizacyjną i ośrodek Związku Odwetu w Ostrowie Wielkopolskim. Brał udział w scalaniu rozmaitych organizacji konspiracyjnych z ZWZ. Po aresztowaniach przeprowadzonych przez gestapo wśród oficerów sztabu Poznańskiego Okręgu ZWZ jesienią 1941 roku zajmował się odtwarzaniem struktur dowództwa ZWZ w Wielkopolsce, sprawował obowiązki komendanta Okręgu Poznań Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej.
27 kwietnia 1942 roku wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez gestapo w jednym z punktów kontaktowych. Próbował zbiec, podczas wymiany strzałów został ranny. Przeszedł brutalne śledztwo, jednak nie wyjawił żadnych informacji na temat organizacji. Został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 31 marca 1943 roku w Dreźnie. Pośmiertnie Komenda Główna Armii Krajowej awansowała go do stopnia majora.