niedziela,
Władysław Dec
Dzisiaj przypada rocznica urodzin oficera Wojska Polskiego, m.in. uczestnika powstania śląskiego, bitwy pod Narvikiem, walk na froncie zachodnim po lądowaniu aliantów we Francji.
Władysław Dec urodził się 13 lutego 1898 roku w Sokołowie Małopolskim na Podkarpaciu. Ukończył seminarium nauczycielskie w Rzeszowie. Jako mieszkaniec ziem zaboru austriackiego w 1916 roku został wcielony do Armii Austro-Węgier. Brał udział w walkach ma terenie Galicji i Ukrainy.
W 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego. Służył jako dowódca kompanii w 11 Pułku Piechoty. W maju 1920 roku został przeniesiony na podobne stanowisko w Batalionie Zapasowym Wojsk Wartowniczych i Etapowych Nr III w Kielcach. Wziął udział w pierwszym powstaniu śląskim.
W dwudziestoleciu międzywojennym był zawodowym oficerem. W larach 1927–1929 był słuchaczem Kursu Normalnego Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. W 1939 roku w stopniu majora służył w Departamencie Dowodzenia Ogólnego Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie. W kampanii wrześniowej był w składzie Grupy „Stryj” w Armii „Karpaty”. 21 września z resztkami swojego oddziału przeszedł na Węgry, gdzie został internowany. W listopadzie zdołał dotrzeć do Francji.
Otrzymał przedział do 1 Dywizji Grenadierów. W grudniu został dowódcą batalionu w tej jednostce. W lutym 1940 roku odbył kurs dowódców batalionów do Centrum Wyszkolenia Armii Francuskiej. Po jego ukończeniu przeniesiono go do Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. W szeregach Brygady walczył pod Narvikiem. Po zakończeniu kampanii norweskiej jego batalion został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Od jesieni 1943 roku służył w 3. Brygadzie Strzelców. Brał udział w walkach w Normandii. W szeregach 1 Dywizji Pancernej walczył kolejno we Francji, Belgii, Holandii i Niemczech.
Po demobilizacji w 1947 roku wrócił do kraju. Początkowo krótko pracował jako nauczyciel, a następnie w Spółdzielni Wydawniczej „Wiedza” w Warszawie. W 1957 roku powrócił do wojska. Pracował w Biurze Historycznym Wojska Polskiego, gdzie zajmował się badaniami nad dziejami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zmarł 21 listopada 1965 roku.