czwartek,
Trybunał Obrony Państwa
Niepowodzenia w wojnie polsko-bolszewickiej powodowały niepożądane zjawiska w polskim wojsku. Niektórzy żołnierze i oficerowie wywoływali panikę i uchylali się od walki. Zdarzały się dezercje i niesubordynacja. Zaistniała sytuacja była wykorzystywana do walki politycznej przeciwko Piłsudskiemu. Zaostrzono odpowiedzialność za przestępstwa wojskowe.
Rozporządzeniem Rady Obrony Państwa z 11 sierpnia 1920 roku powołano Trybunał Obrony Państwa.
„Celem badania i sądzenia wskazanych przez Radę Obrony Państwa spraw o przestępstwa szczególnej wagi, przewidziane w ustawach karnych, połączone z niebezpieczeństwem lub szkodą dla obrony Państwa a popełnione bądź w polu, bądź wewnątrz kraju przez osoby cywilne lub wojskowe, piastujące stanowiska wyższe, tworzy się na czas istnienia Rady Obrony Państwa Trybunał Obrony Państwa”.
Trybunał Obrony Państwa był próbą zwiększenia dyscypliny na froncie, szczególnie wśród oficerów. Sprawy prowadzone przez Trybunał nie podlegały innym sądom i władzom. Czynności oskarżycielskie przed Trybunałem pełnił minister sprawiedliwości lub upoważniony przez niego wysoki urzędnik ministerstwa. Od wyroków nie było odwołania.