sobota,
Tadeusz Schiele
Tadeusz Schiele urodził się 19 lutego 1920 roku w Zakopanem. Już w dzieciństwie zaraził się pasją do taternictwa i szybowców. Jako harcerz zdobył sprawność grotołaza. Jeszcze przed maturą zdobył uprawnienia pilota szybowcowego. Z pierwszą lokatą ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Sadkowie koło Radomia. Był instruktorem lotniczym w Dęblinie.
Zestrzelony we wrześniu 1939 roku dostał się do niewoli. Udało mu się zbiec i powrócić do rodzinnego Zakopanego. w noc sylwestrową 1939 roku przekroczył granicę i przez Słowację, Węgry, Jugosławię i Włochy dotarł do Francji. Dołączył do zgrupowania lotników polskich w Lyonie. Po klęsce Francji przedostał się do Anglii. Został pilotem 308 Dywizjonu Myśliwskiego „Krakowskiego” dowodzonego przez kapitana Mariana Pisarka.
Podczas służby w Anglii odbył 201 lotów bojowych, na tzw. liście Bajana znajduje się na 197 pozycji. Otrzymał wiele polskich i brytyjskich odznaczeń, m.in. Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari. Służbę zakończył w stopniu kapitana. We wrześniu 1947 roku zdecydował się na powrót do Polski. w ojczystym kraju został aresztowany przez komunistyczne władze i rok przebywał w więzieniu.
W grudniu 1941 roku Schiele wziął ślub z Jeanne Johnstone. Jego żona była Angielką odbywającą służbę w pomocniczej jednostce RAF. Po wojnie przyjechała z mężem i synem do Polski. Śpiewała w polskich zespołach jazzowych. Nie mogła pogodzić się z warunkami panującymi w zdominowanym przez komunistów kraju i na przełomie lat 50. i 60. razem ze swoim dzieckiem powróciła do Anglii.
Po opuszczeniu więzienia Tadeusz Schiele zamieszkał w Zakopanem. Latał szybowcem nad Tatrami, był instruktorem w Aeroklubie Tatrzańskim w Nowym Targu. Napisał kilka książek i wiele artykułów o tematyce lotniczej. Nie zrezygnował ze swojej drugiej pasji, uprawiał taternictwo i speleologię. Zmarł 22 marca 1986 roku.